Aj na našej škole sme si pripomenuli tento významný deň formou zážitkového vyučovania. V priebehu predchádzajúceho týždňa sme si pripravovali materiály, aby vo štvrtok 16.5. sme si spríjemnili deň peknými aktivitami o živote včiel a ich význame pre ľudstvo. Veku primeranými informáciami o včele medonosnej sa žiaci dozvedali zaujímavosti, ktoré možno u niektorých žiakov zmiernili strach zo stretnutia so včelou a z jej uštipnutia.
Mladší žiaci sa zoznámili so stavbou tela včely, kde žije, aké včely poznáme, kto sa o včelín a včely stará a chová, ako sa máme zachovať, keď okolo nás krúžia včely. Toto boli pre mnohých neznáme informácie.
Aktivity sme si rozdelili osobitne pre žiakov 1.stupňa a 2.stupňa. V úvodnej časti žiaci sa oboznámili s cieľom projektového vyučovania o včele medonosnej. Pod vedením triednych učiteľov si formou prezentácie a diskusie osvojili učivo. Na základe získaných vedomostí vypracovali veku primeraný pracovný list (zvlášť 1. a 2.stupeň). Mladší žiaci si pripomenuli známu úvodnú pieseň k rozprávke – Včielka Maja.
V druhej časti sa žiaci 1. – 4. ročníka premenili na včielky robotnice a lúku plnú kvetov, kde zbierali do košíčkov peľ a nektár a nosili ich do úľa, v ktorom už na ne čakali matka – kráľovná, trúdy a robotnice.
Projektové vyučovanie pokračovalo v utorok 21.5. besedou s dlhoročným skúseným včelárom p. Stanislavom Hrušeckým. Pútavým rozprávaním všetkým priblížil nielen informácie o včele, ktoré si žiaci osvojovali prípravou plagátov a projektov, ale veľmi cenné bolo jeho rozprávanie zo života a práce včelára. Mnohí prvýkrát počuli o apiterapii, ktorá sa v súčasnosti využíva ako podporná liečba mnohých ochorení. Všetci sme sa dozvedeli, ako je to s bio produktami (každý bio produkt musí byť označený kódom). Žiaci sa naučili, že je mnoho druhov medu. V závere besedy sme mali možnosť všetci ochutnať med s piškótou z produkcie p. Hrušeckého.
Zážitkové a projektové vyučovanie i besedu k Svetovému dňu včiel zorganizovala a pripravila Mgr. Ema Kaplocká.
Všetkým pedagógom (Mgr. Gabriela Hegedűšová, Mgr. Džamila Fabuľová, Mgr. Magdaléna Madarászová, Mgr. Tímea Timlerová, PaedDr. Ildikó Viczenová), ktorí sa podieľali na príprave uvedených aktivít, úprimne ďakujem a vyjadrujem radosť zo spolupráce, ktorá je pre dosiahnutie cieľa nesmierne dôležitá. Poďakovanie patrí aj pedagógom, ktorí viedli žiakov pri zhotovení plagátov a posterov.
Cieľ zážitkového vyučovania bol splnený.
Pripravila Mgr. Ema Kaplocká