• Poďakovanie za prejavenú dôveru.

•      Jedným z významných období v živote dieťaťa je nástup do školy. Je to obdobie, keď dieťa pomaly prechádza z bezstarostného obdobia hier do obdobia "povinností". Zápis do 1. ročníka sa na našej škole konal 18. – 19. apríla 2023. Pani učiteľky čakali našich budúcich prváčikov so zaujímavými úlohami, ktoré malí návštevníci urobili šikovne. Všetci odchádzali s úsmevom na tvári a odmenou za svoj výkon.

Vám, milí rodičia, ďakujeme za prejavenú dôveru a už teraz sa tešíme na budúci školský rok  na nových žiačikov, prváčikov.

• DEŇ VODY

•  22.marec, Svetový deň vody, je veľmi významným dňom z hľadiska života nás ľudí, a tiež, všetkých foriem života existujúcich na našej krásnej planéte Zem.

Témou Dňa vody na rok 2023, je „Zrýchlenie zmeny“, alebo po anglicky, „Accelerating Change“. Táto téma ukrýva v sebe veľké posolstvo pre každého z nás. Vyzýva každého jednotlivca sveta, aby bol sám tou zmenou, ktorú chce vo svete vidieť, povzbudzuje ľudí  ku zmene každodenných návykov a ku šetrnejšiemu zaobchádzaniu s vodou.

Na našej škole sme si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami, činnosťami:

• Kresby – na hodinách výtvarnej výchovy sa zapojili žiaci I. aj II. stupňa
            • Postery – vodná energia a elektrárne, minerálne vody, kolobeh vody v prírode/CHE – 7.ročník/, šetrenie vodou v domácnosti/CHE – 7.ročník, PDA – 2, 3 a 4.ročník/, riečna sieť na Slovensku/GEG – 8.ročník/
            • Pracovné listy, pokusy– šetrenie s vodou, úžitok vody/PVO – 2.ročník/, papierové lekno/PDA-3.ročník/, vodný detektív/BIO - 6.ročník/.ryby/BIO - 5.ročník/, slovné úlohy/MAT – II. stupeň/, vlastnosti vody/FYZ – 6.ročník/
            • Prezentácie –  formou prezentácie Áno –Nie, pravdivé a nepravdivé výroky, si preverili svoje vedomosti o vode /žiaci 1.,2.a3.ročníka /. Na hodine slovenského jazyka/3.ročník/ boli vlastnosti vody vhodnou témou na precvičovanie prídavných mien

Všetkým pedagógom a žiakom, ktorí sa zapojili do týchto aktivít, chcem poďakovať.

Kampaň dňa vody 2023 používa indiánsky príbeh o malom vtáčikovi kolibríkovi, ktorý nosí v zobáčiku kvapky vody, aby uhasil obrovský lesný požiar. Veľké zvieratá len bezmocne stoja na okraji plameňov pohlcujúcich les, s hrôzou a smútkom v očiach, a nad ich hlavami lieta drobulinký kolibrík, sem a tam, znova a znova a zo zobáčika vypúšťa kvapky vody na obrovské žeravé plamene. Veľké zvieratá sa kolibríka pýtajú, mnohé aj s posmeškom, že prečo to vôbec robí, veď aj tak požiar neuhasí... a kolibrík skromne, ale veľmi odhodlane, odpovedá: “Robím, čo môžem...“

Tento maličký odhodlaný kolibrík je symbolom Dňa vody 2023. Buď preto aj ty tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.

Ing. Beáta Szabóová

koordinátor environmentálnej výchovy

• SOKOLIARI

•             Predveľkonočné obdobie, mali žiaci našej školy, obohatené o vystúpenie sokoliarskej skupiny – FALCONARII, ktorí nám predstavili svojich dravcov:

Plamienka driemavá – patrí medzi naše najkrajšie sovy, má tichý let, jemné perie a loví iba v noci – drobných cicavcov, vtákov a v menšej miere aj hmyz.

Výr virginský – je najväčšia a zrejme aj najsilnejšia americká sova.

Kaňúr okrúhlochvostý – v prírode sa dožívajú v priemere 11 rokov, v zajatí až 25 rokov.

Sokol sťahovavý - pri strmhlavom lete dosahujú rýchlosť až 325 km/hod. (podľa niektorých zdrojov až 400 km/hod.).

Orol stepný – je to najväčší dravec, dosahuje hmotnosť 2 300g – 3 300g a rozpätie krídel 165-195 cm.

Dozvedeli sme sa veľa zaujímavého zo života týchto dravcov, zblízka sme obdivovali ich typické znaky  – zahnutý zobák, ostré pazúry, krásny let týchto vtákov,  uvedomili sme si ich krásu, majestátnosť.

Ďakujeme za pekný zážitok.

Ing. Beáta Szabóová

koordinátor environmentálnej výchovy

• Zážitkové vyučovanie na hodinách konverzácií z anglického jazyka v 8.ročníku

• Cieľom našej školy je rozvíjať osobnosť žiaka, jeho komunikatívne, poznávacie a  tvorivé schopnosti. Aj  vyučovaciu  hodinu konverzácií z anglického jazyka sme sa rozhodli uskutočniť netradičným spôsobom tak, aby mala okrem edukačného a j zážitkový charakter.

Žiaci 8.ročníka sa na túto hodinu dôsledne pripravili. Spočiatku si osvojili  slovnú zásobu, ktorú potrebovali na preklad  textu v angličtine, a to receptu prípravy typického amerického  veľkonočného koláču. Priniesli si potrebné ingrediencie a samostatne upiekli výborný voňavý koláč.

Medzi sebou dokázali efektívne komunikovať, spolupracovať  v dobrej atmosfére  a zároveň si vyskúšali niečo nové a nepoznané. Koláčikom ponúkli aj ostatných spolužiakov a nezabudli  ani na učiteľov a pani riaditeľku. Žiakov môžem pochváliť, boli veľmi šikovní J

Mgr. Jana  Pavlová, učiteľka anglického jazyka

• Vo Wocabee sa nám darí

• Na našej škole pri výučbe  anglického jazyka denne využívane moderné technológie. Aplikácia Wocabee 🐝  je  bežnou súčasťou našich hodín. Žiakom 4. ročníka sa veľmi darí a k ich výkonu im pogratuloval aj sám autor aplikácie pán Ing. Michal Ošvát. 😊