• Hodiny konverzácií v anglickom jazyku- 7.ročník

• Na hodinách konverzácií v anglickom jazyku sa učíme vnímať rozprávanie v cudzom jazyku inak, a to bez strachu a obáv  komunikovať na témy, ktoré sú nám blízke. Naposledy sme si vybrali v 7.ročníku tému o nás, akí sme boli a akí sme. Okrem zdokonaľovania sa v anglickom jazyku sa siedmakom podarilo vytvoriť spoločne na záver aj zaujímavý poster. Ovládať cudzí jazyk je veľmi dôležité v dnešnej dobe, takže prajeme našim žiakom , nech sa im v učení angličtiny darí.

• Školský výlet.

• Dňa 13.06. sa naši žiaci spolu s učiteľmi : Mgr. Holečková Ing. Pastierová, PaedDr.  Viczenová vybrali po stopách M. R. Štefánika. Navštívili sme miesto, kde sa Štefánik narodil, jeho rodný dom v Košariskách. Pani sprievodkyňa nás oboznámila s významnými udalosťami  z jeho života zábavným spôsobom.

Následne sme sa presunuli  na miesto jeho posledného odpočinku, ktorým je mohyla v Brezovej pod Bradlom. Deti sa rýchlym krokom ponáhľali na vrch Bradlo, kde sa týči monumentálna pamiatka architekta Dušana Jurkoviča. Je tu pochovaný zakladateľ Československej republiky spolu s dvomi pilotmi. Tragicky zahynuli 4. mája 1919 pri  prílete do vlasti.

Navštívili sme aj Vrbové, kde sa narodil významný cestovateľ – gróf Móric Beňovský, nazývaný aj kráľ Madagaskaru. Nachádza sa tu pamätník v podobe zemegule, venovaný moreplavcovi a kostolná veža, ktorá sa mierne nakláňa. Je to slovenský unikát.

Záver našej cesty patril peknému kúpeľnému mestu- Piešťany. Prešli sme sa centrom mesta a  Kolonádovým mostom ponad rieku Váh sme sa dostali do kúpeľného parku. Následne mali deti voľný program v nákupnom centre, kde si kúpili aj občerstvenie. Počas cesty domov sme sa ešte zastavili na výbornú zmrzlinu.

Tento náš výlet mal skôr poučný charakter. Tieto významné osobnosti sa dožili iba 39 rokov a počas svojho života dosiahli úspechy svetového charakteru. Dúfam, že sme si z neho všetci odniesli  nové informácie o našom najväčšom Slovákovi – M. R. Štefánikovi a cestovateľovi  M. Beňovskom.

Ďakujeme všetkým za účasť a deti chválime za vzorné správanie počas výletu. Už teraz sa tešíme na budúci školský rok.

Mgr. M. Holečková

• MINI Open for Kids!

• Dňa 08. 06. 2023 sa naši žiaci zúčastnili volejbalového turnaja, ktorý organizoval Volejbalový klub Spartak UJS Komárno. Súťaže sa zúčastnilo spolu 42 tímov v kategórí MINI MIX (1.stupeň) ZŠ – chlapci a dievčatá zmiešane, MIDI dievčatá  (2.stupeň ZŠ), MIDI chlapci (2.stupeň ZŠ).

V kategórí MIDIi dievčatá sa zúčastnili – Michaela Kaszásová, Stephanie Bandová, Nela Kajanová, Elizabeth Mária Bakmaz a Lucia Kajanová.

V kategórií MIDI chlapci – Jozef Madleniak, Dušan Kajan, František Bugáň, Josip Bakmaz a Jakub Kajan.

Oba naše tímy si zo svojej kategórie odniesli úžasné tretie miesto.

Srdečne im gratulujeme.

• Škola v prírode a plavecký výcvik

•      V máji sa žiaci štvrtého ročníka spolu s triednou pani učiteľkou zúčastnili pobytu „Školy v prírode“ a plaveckého výcviku v Rajeckých Tepliciach. Cestovali tam pekným a pohodlným autobusom. Bývali v ubytovni  na kraji mestečka, ktorá bola jednoposchodová.  Izby boli dvoj a trojposteľové. Výber jedál si mohli dohodnúť s kuchárkami. Mestečko má mnoho turistických atrakcií. Leží medzi pohoriami Malá Fatra a Strážovské vrchy. Plavecký výcvik mali žiaci v štvorhviezdičkovom krásnom hoteli Diplomat, kde mal bazén tvar ryby. Plávať chodili žiaci hneď ráno po raňajkách. Keďže tento hotel bol na druhom konci mestečka, cestou späť si pozreli zaujímavosti, napríklad najslávnejší hotel Aphrodite, ktorý obkolesuje rozľahlý krásny park a v noci je farebne osvetlený zo zeme. Radi sa zastavili pri jazierku, kde plávali kačičky. V popoludňajších hodinách bol program s animátormi. Pripravili si pre nás rôzne zaujímavé aktivity  a športovo-zábavné hry. Prišla aj pani hrnčiarka. Ukázala nám prácu s hlinou a každý si mohol vyrobiť vlastnú nádobku, ktorú si mohol vziať aj domov. Posledný deň sme sa  spolu aj s ostatnými deťmi  naučili jeden spoločný tanec.

Deti sa obohatili s mnohými krásnymi zážitkami.

PaedDr. Ildikó Viczenová

• DEŇ MLIEKA – 25.05.2023

•             Medzinárodný deň mlieka si pripomíname od roku 1957 vždy tretí májový utorok, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy, pretože obsahujú telu prospešné bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk, vitamíny, minerálne látky, esenciálne aminokyseliny, mliečny cukor/laktóza/ a stopové prvky.

Na našej škole sme si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami, činnosťami:

I. stupeň: - na hodinách, podľa rozvrhu, žiaci vypracovávali pracovné listy z MAT, SJL, PDA, PVO, VYV, svoje vedomosti si preverili v kvíze o mlieku.

II. stupeň: - žiaci, v rámci piatej a šiestej vyučovacej  hodiny, pod vedením svojich triednych učiteľov vytvorili plagáty na témy:

• Bezlaktózové mliečne výrobky – 5.ročník
            • Mlieko – vlastnosti – 6.ročník
            • Syry – 7.ročník
            • Jogurty – 8.ročník
            • Slovenské mliekarne – 9.ročník

Veľa ďalších zaujímavosti sa žiaci dozvedeli na týchto webových stránkach:

Verím, že všetci príjemne strávili tento deň a hlavne si uvedomili, aká dôležitá a potrebná je pre náš organizmus konzumácia mlieka a výrobkov z neho.

Všetkým pedagógom a žiakom, ktorí sa zapojili do týchto aktivít, chcem poďakovať!

Ing. Beáta Szabóová

koordinátor environmentálnej výchovy