• Škola hrou

        • Dopoludnie na detskom ihrisku v Nových Zámkoch – september 2021

                      Prváci pod vedením svojej triednej učiteľky v rámci týždňa mobility dňa 21.9.2021 si zorganizovali zážitkové vyučovanie v Nových Zámkoch na detskom ihrisku. Spojili tak pohybovú aktivitu s dopravnou výchovou (križovatka, svetelná signalizácia, prechod pre chodcov, dopravné prostriedky, pojem chodec...), spoznávali ruch mesta, pravidlá cestovania verejnou dopravným prostriedkom – autobusom. Na záver sme sa odmenili chutnou zmrzlinou. O priebehu celej aktivity spolu so zážitkami si porozprávame na hodinách slovenského jazyka, ktorého cieľom získať komunikačné schopnosti.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Didaktické hry - september 2021

          Využijúc výborné počasie sme v úvode septembra usporiadali didaktické hry, ktoré sme zorganizovali v dvoch častiach - teoretickú a praktickú. Deti sa teoreticky oboznámili s nástrahami, ktoré ich môžu stretnúť na ceste do školy, pri hrách, ale aj pri nebezpečenstve ohrozujúce život, ako je napr. požiar, prípadné ohlásenie bomby. Cieľom bolo predovšetkým naučiť deti ako prechádzať cez cestu, po ktorej strane cesty chodiť, ak nie je chodník, ako zastaviť krvácanie pri drobnom poranení, privolať prvú pomoc, vedieť sa orientovať v priestore. Didaktické hry sme spojili s pešou turistikou na neďaleký Podháj. Tam si deti vedomosti získané z rozhovoru s pani učiteľkami a z videí vyskúšali v praxi - obväzovú techniku a prenos zraneného. Zahrali sa aj na bádateľov, keď lupou sledovali prírodniny. Vo voľných aktivitách si zvolili pohybové hry podľa záujmu a vlastného výberu. Zdravo unavení sme sa vrátili opäť do školy a zábavné dopoludnie sme ukončili chutným obedom.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Tvorivé nápady na pracovnom vyučovaní

          V tomto školskom roku sme pre prísne hygienické opatrenia v dôsledku pandémie mohli využívať dielňu i kuchynku iba v obmedzenom režime. Museli sme sa prispôsobiť vzniknutej situácií. Opravili sme učebné pomôcky. Pre prvý stupeň sme vyrobili hru Človeče nehnevaj sa, ušili sme rúška aj bábiku. Vyčistili sme okolie školy od odpadkov. Vyrábali sme vianočné ozdoby, pohľadnice a menovky. Brúsili a farbili sme lavice. Piekli sme perník, linecké koláčiky aj palacinky. Uvarili sme puding. Učili sme sa žehliť, upratovať a aspoň teoreticky nakupovať a platiť peniazmi. Vyrábali sme foto- rámiky i kvety z krepového papiera a ďalšie užitočné veci. Sme radi, že sme sa naučili opäť niečo nové.             

          Ako sa nám darilo si môžete pozrieť vo fotogalérií.                         Mgr. Gabriela Hegedűšová 

          Zábavné popoludnie v ŠKD

          Prvý jún sa v školskom klube detí už tradične spája s hrami a súťažami. Športovaniu, zábave i hudbe priali aj miernejšie pandemické opatrenia, nakoľko bol náš okres v žltom covidovom pásme. O dobrú náladu, humorné situácie a sladké odmeny  bolo postarané. Pri súťažiach si žiaci vzájomne pomáhali. Boli situácie, keď silnejší pomáhali slabším a slabší silnejším. Spoločne sme strávili veľmi príjemný a pekný Deň detí. Niektoré z našich súťaží nájdete vo fotogalérií.                                                                                            Mgr. Džamila Fabuľová 

          Deň detí v Komárne.         

          Cieľom návštevy okresného mesta Komárna bolo oboznámiť žiakov 3. ročníka s významnými prírodnými a historickými miestami mesta Komárno. Náučnou vychádzkou sme sa  oboznámili s riekami Váh a Dunaj , históriou pevnosti mesta Komárno a  námestím mesta Komárno.

          Mgr. M. Madarászová

          Vianočná pošta

          Stalo sa už dobrou tradíciou, že si žiaci našej školy vzájomne posielajú vianočné priania a obdarúvajú sa peknými kresbami. V tomto roku tak urobili iba žiaci prvého stupňa, pretože starší žiaci sa učili z domu. Veríme, že i napriek tomu si medzi sebou  určite veľa píšu. Pekné vianočné priania dostali od detí aj pani riaditeľka, pani zástupkyňa i ostatné pani učiteľky.

          Všetkým deťom veľmi pekne ďakujeme za ich milé a srdečné priania.  

          Mgr. Gabriela. Hegedušová

          Svätý Mikuláš  

          Dňa 7.12.2020 si žiaci prvého stupňa našej školy pripomenuli sviatok sv. biskupa Mikuláša. Mikuláš na nás nezabudol ani tento rok.  Hoci neprišiel osobne,  poslal svoj namaľovaný obraz, aby sme na neho nezabudli.

          Žiaci sa formou prezentácie dozvedeli viac o pôvode a skutkoch svätého biskupa Mikuláša.                        So záujmom vypracovávali aj pracovné listy. V praktickej časti vyrábali mikulášsky darček z kartónu a farebných papierov. V tvorivej atmosfére sa rozprávali aj o vlastných vykonaných dobrých skutkoch. Žiaci sa spoločne zhodli na tom, že dobré skutky môžeme konať každý deň, a tak šíriť dobro sv. biskupa Mikuláša. 

              Mgr. Gabriela. Hegedušová

          Pomáhame vtáčikom

          Aj túto zimu sme pomohli vtáčikom.  Naši šikovní žiaci Zoltán Kovács a Róbert Rusňák sa postarali o to, aby počas zimy nezamrzli. Zhotovili im búdku a nasypali do nej semienka, aby neboli hladné.  Za ich usilovnosť im patrí pochvala.  

          Mgr. Gabriela. Hegedušová

          Vianoce

          Vianoce. Sviatky, na ktoré sa teší azda každý človek na zemi, či už je dieťa alebo starý rodič. Mnohým z nás sa v mysli vybavia posledné Vianoce či oslavy Nového roka. Možno si v duchu povzdychneme, že tento krásny čas  trvá len krátko a v tomto období sa nie všetky rodiny zídu pri jednou stole. Ale nemôžeme dovoliť, aby súčasné opatrenia zmenili čaro Vianoc.  

          V tomto krásnom ale neľahkom čase sa opäť vieme tešiť aj z maličkostí a je nám dobre aj z toho, že väčšina ľudí okolo nás, naša rodina, priatelia, bližší i vzdialenejší známi, susedia majú k sebe o niečo bližšie ako inokedy. V úprimnom úsmeve, vľúdnom slove či ľudskom dotyku je veľké tajomstvo a bohatstvo.

           Mudrci prišli Ježiška privítať a priniesli mu dary. My, tiež chceme Ježiška privítať a ako dar mu prinášame naše vystúpenia, na ktoré sme sa, za pomoci našich ochotných učiteľov, pripravovali. Dúfame, že všetko, čo budete vidieť či počuť, ostane vo vašich srdciach a pri spomienke na toto všetko, sa vám rozžiaria oči s úsmevom na tvári.

          To, že Vianoce sú pre nás všetkých, jedným z najkrajších sviatkov v roku, nepochybuje nikto z nás. Radosť a nálada sú potrebné pre všedné i sviatočné dni.

          Milí hostia, prajeme vám krásny zážitok

                                                                                                                                  Mgr. Eva Mahútová

          Vianocny_program_3.mp4

          Vianočná pošta pre seniorov

          Seniori začínajú Vianoce prvým pozdravom na stolčeku. Je to pre nich ozajstný dar, keď si na nich niekto spomenie a napíše im pozdrav, nakreslí obrázok, či pošle malý darček. Je to symbol toho, že na nich niekto myslí. 

          Preto druháci a štvrtáci sa zapojili do 4. ročníka Vianočnej pošty a napísali neznámym starkým v domovoch Zázrivá a Zubrohlava pozdravy.

          Žiaci Základnej školy v Dulovciach im želajú pokojné prežitie vianočných sviatkov, veľa zdravia, lásky a radosti.

          Mgr. Veronika Ďurfínová

          Popoludnie so sv. Martinom v ŠKD

          V školskom klube detí sme si aj v tomto roku pripomenuli deň sv. Martina. Oslávili sme ho rôznymi súťažami, ktoré sme rozdelili do dvoch popoludní. Žiaci aktívne súťažili a navzájom si pomáhali. Sladká odmena bola pripravená pre každého. Po aktivitách mali žiaci pripravené  posedenie pri čaji, kde si vypočuli príbeh o sv. Martinovi.  

          Pôda a jej zložky

          Žiaci 2. ročníka prehlbovali svoje vedomosti z preberaného učiva Pôda a jej zložky. Zážitkovou formou sa naučili vyrobiť jedlú pôdu. Na jednotlivé súčasti  pôdy sme potrebovali nasledovné suroviny:

          • Kamene – piškóty
          • Piesok – rozdrvené piškóty
          • Hlina – rozdrvené cereálne kakaové guličky
          • Živé a odumreté súčasti – želé cukríky
          • Vlhká pôda – kakaový puding
          • Povrch – strúhaná čokoláda

          Žiakom sa aktivita veľmi páčila a nakoniec si dobre zamaškrtili.

                                                                                                                          Mgr. Eva Mahútová

          Medzinárodný deň školských knižníc - vyhodnotenie

          Oslavu Medzinárodného dňa školských knižníc reálne zorganizovalo 56 školských knižníc v základných školách  s celkovým počtom 7 002 účastníkov.

          Cieľom celoslovenského projektu bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

           Odborná komisia hodnotila podujatia v troch kategóriách. V kategórii A hodnotila, či bolo podujatie v súlade s vyhlásenou témou „Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“. V kategórii B hodnotila originalitu a vtipnosť realizovaného podujatia. V kategórii C hodnotila úroveň popisu podujatia po formálnej stránke – úplnosť povinných údajov. Po sčítaní bodov udelených jednotlivými členmi odbornej komisie bolo určené výsledné poradie zúčastnených školských knižníc. Naša škola sa umiestnila na výbornom 25. mieste.   

          Milí rodičia, žiaci,

           naša škola Základná škola, Starohorská č.8, Dulovce je zapojená do celoslovenskej súťaže, v ktorej má šancu získať O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na svojej pôde, a to na jeden školský rok zadarmo. Preto vás vyzývam, urobte dobrú vec a hlasujte za našu školu na stránke www.akademia.o2.sk. Čím viac sa nás zapojí a čím viac hlasov získame, tým väčšiu šancu má naša základná škola. Ďakujeme.

          Záložka do knihy spája školy

          Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásila v tomto školskom roku už 11. ročník česko-slovenského projektu: Záložka do knihy spája školy s témou: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní  alebo v próze.

          Hlavným cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. V školskom roku 2020/2021 sa do projektu zapojilo 938 škôl s počtom žiakov 106 739. Zo Slovenskej republiky záložku vytvorilo 82 929 žiakov zo 692 základných škôl.

          Našou družobnou školou sa tentokrát stala ZŠ,  Dr. D. Fischera 2 z Kežmarku. Pre nových priateľov sme vytvorili 90 záložiek. Pri ich tvorbe sme sa inšpirovali naším tohtoročným školským čitateľským hitom - knihou Zlatá brána, ktorú napísala Mária Ďuríčková.

          Deň jablka na 1.stupni

          Deň jablka si pripomenuli aj žiaci 1.stupňa. V obmedzených podmienkach ovplyvnenými pandémiou Covid-19 manuálne zručnosti u žiakov rozvíjame kreativitou. Vytvárajú obrázky z rôznych materiálov. Pracujeme doslova „na kolene“. Keďže v súčasnej dobe nie je možné využívať špeciálne učebne (telocvičňu, dielňu, počítačovú, jazykovú učebňu), hľadáme náhradné možnosti. S drevom, kladivom a klinčekmi sme pracovali v klasickej triede. Deti boli veľmi šikovné. Svojimi výrobkami potešia svojich najbližších. Pri prezentácii svojich výrobkov sme si pripomenuli, aké blahodarné účinky pre naše zdravie má jablko. Zároveň sme si zaspievali o ňom známe pesničky a ochutnali sme sladké a šťavnaté plody z našich sadov.

          Do zážitkového vyučovania sa zapojili aj mladší žiaci, ktorí vytvárali obrázky jabĺčka z papiera. Vystrihnuté jablko rozstrihali na rôzne pásiky a vytvorili skladačku, ktorú potom nalepili na výkres. Ďalšie triedy zasa vytvorili z plastelíny košík plný zrelých jabĺčok.

          Mgr. Ema Kaplocká

           

          Úcta k starším

          „Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.

          Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,

           podľa vrások a bielych vlasov,

           podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov,

           keď aj on bol mladý.

          Človek je krásny vtedy,

           keď ho ľudia majú radi.“

           

          Príroda je v októbri zahalená do  najkrajších farebných odtieňov  dúhy a posledných teplých lúčov slniečka. Tak ako v prírode ubiehajú ročné obdobia, tak sa i človeku míňa rôčik za rôčikom a pomaly nastáva jeseň života.

          Ani tento rok sme nezabudli na našich milovaných starých rodičov a ako prejav vďaky a úcty sme pod vedením našich triednych učiteliek pripravili malé prekvapenie.

           

          Deň jablka na 2.stupni

          Hoci sa Deň jablka oslavuje 21. októbra, my sme sa prostredníctvom zážitkového vyučovania jabĺčkam venovali celý týždeň takmer na každej vyučovacej hodine. Okrem výbornej ochutnávky rôznych odrôd jabĺk a koláčov z nich, sme sa dozvedeli, že jablko je ovocie, ktoré patrí medzi najzdravšie druhy ovocia. Obsahuje vlákninu, vodu, pektín, vitamín C, nenasýtené tuky, minerály, antioxidanty, fruktózu. Najviac vitamínov v jabĺčku je v dužine hneď pod šupkou. Preto ho treba konzumovať neošúpané. Prvé jablká ochutnali starovekí Gréci a Rimania. Dnes poznáme takmer 30 000 odrôd jabĺk. Jablko sa spomína aj v rozprávke Snehulienka a sedem trpaslíkov.

          Všetci žiaci školy si počas jednotlivých vyučovacích hodín rozvíjali svoje umelecké a tvorivé schopnosti rôznymi spôsobmi. Okrem toho sa obohatili o nové vedomosti vypĺňaním pracovných listov, sledovaním prezentácií, tvorbou projektov, učením sa krátkych básní o jablku a rozširovaním slovnej zásoby na anglickom jazyku na danú tému.

                                                                                                                  

          Európsky deň jazykov 2020

          Dňa 25.9.2020 sme si pripomenuli Európsky deň jazykov, ako je už zvykom na našej škole pár rokov.

          Tentokrát sme kvôli opatreniam v súvislosti s ochorením COVID 19 zvolili aktivity trochu netradične. Pripomenuli sme ho v jednotlivých triedach na vyučovacích hodinách, ako sú: slovenský jazyk, anglický jazyk, matematika, biológia, geografia, občianska náuka a výtvarná výchova. Počas hodín žiaci absolvovali rôzne aktivity: spoznávanie cudzích a prebratých slov, jazykolamy, idiomy,piesne a rečňovanky v anglickom, ruskom, českom a maďarskom jazyku. Naučili sa niektoré písmená v posunkovej reči, premieňali jednotky meny z EUR na iné meny a porovnávali ceny základných potravín. Vyhľadávali štáty Európy na mape, spoznávali ich vlajky a hlavné mestá na mapách , následne si zasúťažili v kvíze, ktorí žiakov pobavil. Na výtvarnej výchove vytvorili spoločný projekt , kde si žiaci kreslili vlajky, určovali štáty na slepej mape a  dokresľovali hlavné symboly štátov.

          Nakoniec sme si prečítali niektoré výzvy na rok 2020, ktoré nám vyžrebovalo koleso šťastia. Žiaci 5.ročníka majú za úlohu do 1 týždňa splniť aspoň 3 výzvy a žiaci 9.ročníka 5 výziev. Všetky sa týkajú učenia sa cudzích jazykov. 1 výzvu už splnili šikovní žiaci na hodine anglického jazyka, keď žiak povedal vtip v cudzom jazyku. Iní žiaci uhádli v akom jazyku hovorili ľudia v nahrávke, alebo povedali pár slov v ruskom jazyku a maďarskom jazyku.  Prajem úspešné popasovanie sa s úlohami J

          Všetci žiaci odchádzali z dnešného dňa šťastní, plní zážitkov a spokojní,  že mali netradičné vyučovanie. Zároveň sa naučili veľa nových slov a získali mnoho zaujímavých poznatkov.

          28.9.2020                                                                                                          Mgr. Helena Žigová

          Testovanie bádateľsky  orientovaných aktivít na hodinách prírodovedy.

              September  priniesol  pre žiakov tretej triedy nové prekvapenie. V tomto školskom roku sme prijali ponuku spolupracovať na výskume bádateľských aktivít na hodinách prírodovedy v treťom  ročníku.  Výskum vedie pani doktorandka  Mgr. Miroslava Jurečková  z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Cieľom výskumu je zvýšiť experimentálne zručnosti žiakov a záujem detí o prírodu a prírodovedné vzdelávanie. Tešíme sa na zaujímavé zážitkové  učenie a ďakujeme za túto možnosť.

                                                             Mgr. M. Madarászová

           

          Svet Plastelíny

          Cez projekt Svet Plastelíny získala v decembri 2019  2. trieda veľký balík plastelíny pre tvorivú a edukačnú prácu v škole.

          Mgr. M. Madarászová

          Karneval

          Každý rok sa na našej škole koná karneval a ani tento rok tomu nebolo inak. Žiaci celej školy sa obliekli do masiek od výmyslu sveta a zabávali sa na hrách a tancoch, ktoré pre nich pripravili pani učiteľky. Najoriginálnejšie masky boli odmenené knihou. Pre žiakov bola pripravená aj bohatá tombola a touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí do tomboly prispeli.

          Mgr. Veronika Ďurfínová

          Vianočná akadémia a vianočné trhy

          Najkrajšie sviatky roka už tradične na našej škole slávime Vianočnou akadémiou, ktorou sme aj slávnostne ukončili rok 2019. Žiaci sa predstavili svojim rodičom, starým rodičom ale aj kamarátom pásmom scénok, tancov, kolied a vinšov. Na konci programu pani riaditeľka poďakovala všetkým vystupujúcim, rodičom a popriala im pekné sviatky  a úspešný štart v Novom roku 2020.

          Ďakujeme všetkým, ktorí si kúpili na našich vianočných trhoch naše výrobky a podporili tak rekonštrukciu školskej kuchynky, ktorú žiaci využívajú počas výchovno – vzdelávacieho procesu.

          Mgr. Veronika Ďurfínová

          Vianočná burza

          Pred Vianocami sa ľudia stretávajú častejšie ako po zvyšok roka a inak tomu nebolo ani na našej škole. Dňa 20.12.2019 sa u nás konala Vianočná burza, kde sa stretli žiaci, kamaráti, učitelia, ktorí sa podelili o svoje radosti a starosti z celého roka.

          Celý čas nám hrali vianočné koledy a žiaci si medzi sebou vymieňali, darovali a predávali svoje výrobky, ktoré boli nielen veľmi krásne ale aj chutné. Veľká pochvala patrí aj rodičom, ktorí im pri ich výrobe pomáhali.

          Mgr. Veronika Ďurfínová

          „ Aby nám bolo spolu lepšie“

          Počas mesiacov október a november sa Mgr. M. Holečková spolu so žiačkami:  Lea Ježová ( 5.roč.) a Saša Szabóová (7.roč.) zúčastnila školenia v Komárne. Názov programu bol: „Aby nám bolo spolu lepšie“. Školenie bolo zamerané na efektívnejšiu spoluprácu medzi žiakmi  navzájom a medzi  učiteľom a žiakom. Žiaci sa zúčastnili mnohých aktivít, ktoré boli zamerané na vzájomné spoznávanie a pochopenie inakosti. Školenie viedli psychologičky s dlhoročnými skúsenosťami. Najskôr boli žiaci a učitelia spolu v skupine, navzájom sa predstavili a zoznámili. V druhej časti boli žiaci i učitelia oddelení a aktivity vypracovávali samostatne. Úlohy sa dotýkali riešenia konfliktov v triedach, v rodinách a aj v iných situáciách. Žiaci aj učitelia sa rozprávali o problémoch, ktoré trápia deti, ale aj pedagógov. Najskôr si deti aj učitelia napísali konfliktné situácie, ktoré zažili počas týždňa a na nasledujúcom stretnutí sa tieto situácie riešili. Učitelia sa zhodli, že na všetkých školách stúpa počet agresívnych a problémových detí. Veľakrát sa učiteľ stáva tzv. bútľavou vŕbou pre svojich žiakov. Často učiteľ nielen vzdeláva, ale vychováva. Pri riešení konfliktov by  sme mali byť empatickí a diskrétni.  Nie je ľahké získať si dôveru žiakov a ešte ťažšie je si ju udržať.  Psychologičky sa snažili vo všetkých prebudiť  sebahodnotenie a spoznanie pozitívnych vlastností. Mali sme vyjadriť, čo je pre nás to, čo nás ťahá hore - balón  a naopak kotvou, to, čo nás brzdí, ťahá dolu.     Učitelia a deti  navzájom spoznali mnoho nových ľudí a snažili si odniesť odtiaľ mnoho pozitívneho.  Deťom sa na školení páčilo a určite by si ho aj zopakovali. Školenie prispelo k spestreniu a obohateniu všedného školského dňa a hodnotím ho ako výborné   a prospešné pre všetkých.

          Mgr. M. Holečková
          30. výročie nežnej revolúcie
           
          V novembri sme si aj na našej škole pripomenuli 30. výročie nežnej revolúcie. Žiaci si na hodinách dejepisu pozreli prezentáciu o najdôležitejších udalostiach roku 1989. Vypočuli sme si spolu najväčšie hity toho obdobia. Každá trieda potom vypracovala test o tom, čo si zapamätali z danej témy. Na rôzne situácie spred roka 1989 mali vypracovať krátky príbeh s použitím vybraných slov. Mali si predstaviť ako napríklad nakupovali ich starí rodičia, prípadne kam chodili na dovolenku. Porovnávali sme možnosti vtedy a dnes. Vedia si to predstaviť len veľmi ťažko a aj preto je nevyhnutné sa s deťmi o minulosti rozprávať. Je správne hovoriť im o udalostiach z minulosti aj v škole, aj doma primeraným spôsobom . Deti sú naša budúcnosť, tak by sme na to nemali zabúdať.
            Mgr. M. Holečková

           

          Mikuláš v škole.

          Mikuláš je postava, na ktorú sa tešia všetky deti. Aj do našej školy zavítal, ale nie sám. Sprevádzal ho neposlušný čert s dvomi anjelmi. Ponavštevovali všetky triedy a rozdali sladkosti. V nižších ročníkoch deti aj zaspievali, zarecitovali a druháci obdarovali Mikuláša milými kresbičkami. Nezabudol ani na pani učiteľky, tety kuchárky a ostatných zamestnancov školy. Pani riaditeľka poďakovala Mikulášovi – Vladimírovi Lábskemu, čertici – pani Andrei Lábskej, anjelom – Viktórii Murcinovej a Noémi Rusňákovej.

          Za túto milú návštevu a darčeky veľmi pekne ďakujeme rodičovskému združeniu.

          Červené stužky 2019 – vyhodnotenie ZŠ Dulovce

          Do  ďalšieho ročníka Červených stužiek sme sa z našej školy opäť zapojili viacerými aktivitami. Ako prvá bola  výtvarná súťaž „POHĽADNICA pre ČERVENÉ STUŽKY“.  O najkrajšie výtvory sa pokúšali žiaci 7., 8. a 9. ročníka. Do celoslovenského kola postúpili  výtvarné práce žiačok 8. a 9. ročníka.

          Ďalšími aktivitami boli prezentácie spojené s diskusiou zamerané na pohlavné choroby a drogovú závislosť. Žiaci sa oboznámili s faktami o najznámejších drogách, o ich vplyve na telesné a duševné zdravie. Svoje poznatky o drogách žiaci využili pri tvorbe informačných plagátov, ktoré potom pomocou internetu spracovali. Hotové plagáty boli vyvesené na chodbe školy spolu s plagátmi o kampani Červené stužky.

          Snáď najobľúbenejšou akciou spojenou s Červenými stužkami bol športový turnaj.

          Na podporu  kampane boja proti AIDS sme sa rozhodli usporiadať turnaj vo florbale. Pred turnajom si žiaci vypočuli pár slov o tom, prečo sme  usporiadali toto podujatie.  Do turnaja sa zapojili žiaci druhého stupňa. Zmerali si svoje sily a zvíťazili samozrejme len tí najlepší. Všetci žiaci boli odmenení nielen vecnou cenou, ale aj dobrým pocitom, že urobili niečo prospešné pre svoje zdravie. Turnaj zorganizovala pani učiteľka Mgr. Marcela Jiríčková a pán učiteľ Ing. Tibor Németh.

          Mgr. Marcela Jiríčková

           

          Exkurzia - Hrad Modrý Kameň

          Nad mestom Modrým Kameňom sa vypína zrúcanina hradu Modrý Kameň. Dnes je sídlom jedinečného Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktoré žiaci našej školy navštívili dňa 16.10.2019.

          Múzeum sa zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety, bábky z prvej polovice 20. storočia, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť. Bohato sú zastúpené hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.

          Žiaci si v tvorivej dielni vyskúšali vyrobiť svoju vlastnú hračku či už z papiera alebo lepenky a navštívili neďalekú kalváriu, ktorá sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí neďaleko hradu.

                                                                                                                                Mgr. Veronika Ďurfínová

          Observatórium Hurbanovo – 24.10.2019

          So žiakmi 3.,4, a 5.ročníka sme sa zúčastnili veľmi zaujímavého programu v Observatóriu v Hurbanove. Žiakom bola premietnutá história založenia observatória a skúmania vesmíru a hviezd. Mohli si prezrieť vystavené ďalekohľady a prístroje, ktoré slúžia ako súčasť výstavy v časti observatória aj s krátkym opisom. Následne deti boli súčasťou krásnej prednášky v planetáriu s otočnou kopulou. Bol to pre všetkých nádherný zážitok, pre mnohých aj prvá skúsenosť. Zopakovali sme si vedomosti o hviezdach a planétach z hodín Prírodovedy, dozvedeli sa niečo o znameniach zverokruhu a hľadali súhvezdia na tmavej oblohe. Potom sme sa presunuli do starej časti hvezdárne, kde sme už so skutočným ďalekohľadom sledovali slnko.

          Myslím, že toto bol pre všetkých neopakovateľný zážitok. Ďakujeme

                                                                                                                                       Mgr. Helena Žigová

          Anglické divadlo

          Ako každý rok, aj tento sme nevynechali návštevu už známeho anglického divadla, ktoré sa teší veľkej obľube u všetkých detí. V tento deň žiaci 3.,4. a 5.ročníka s radosťou odpovedali na otázky v priebehu rozprávkového predstavenia „ The Bold rabbit in Africa“ a spontánne tlieskali pri pesničkách. Ak náhodou niečomu nerozumeli, zajko zopakoval všetko aj po slovensky. Takže aj tí menej zdatní v angličtine to hravo zvládli.

           

          Žiaci 7.,8. a 9.ročníka už netrpezlivo čakali na sľúbenú návštevu divadla, kde si mohli overiť svoje znalosti angličtiny. Tu už žiadnu pomoc hlavných hrdinov v preklade nemali, ale o to bolo radostnejšie vedomie, že porozumeli príbehu. Keďže predstavenie sa týkalo témy im blízkej „The onlines“ nemali problém pochopiť slová, ktoré v poslednom čase používajú už aj slovenské deti od útleho veku. Dojmy boli veľmi dobré a žiaci nemali problém v angličtine zreprodukovať obsah príbehu a pracovať následne s cvičeniami, ktoré boli zamerané na slovnú zásobu z predstavenia na hodinách anglického jazyka v škole.

          Určite radi navštívime nové predstavenia aj budúci rok J

                                                                                                                                       Mgr. Helena Žigová

          Jesenné aranžovanie

          Zaznel v lese zajkov hvizd,Ing.
          že odpadol zlatý list.
          Kto si ten list prečíta,
          vie že jeseň prekvitá.

          15.10.2019 sa v priestoroch školskej jedálne pod vedením pani učiteľky Mgr. M. Madarászovej a pani asistentky H. Daničovej rozložili žiaci s rôznym prírodným  materiálom, aby kreatívne oslávili farby jesene. Spolu so svojimi rodičmi a starými rodičmi vytvorili nádherné dekorácie, ktorými ozdobili vestibul školy. Všetci zúčastnení ukázali svoju šikovnosť a kreativitu, dokázali si vzájomne pomôcť a vytvoriť príjemnú pracovnú atmosféru.

                                                                                                                                                      Ing. Miriam Horváthová

          Európsky deň jazykov

          Tento rok sme oslávili Európsky deň jazykov trochu predčasne, už 25.9.2019. Aj keď je deň jazykov o deň neskôr, v našich aktivitách nám to nebránilo. Na úvod sa žiaci 5.-9.ročníka zišli v jazykovej učebni a spolu si pripomenuli dôležitosť učenia sa cudzích jazykov.  Žiak 5.ročníka vymenoval všetky štáty Európy, ktoré nám ukázal na mape a zároveň ostatní žiaci vymenovali jazyky, ktorými sa v týchto štátoch rozpráva. Aj jednotliví žiaci sa pochválili slovami, ktoré ovládajú v inom ako slovenskom jazyku.

          Samozrejme nechýbalo ani zhrnutie zaujímavých faktov o jazykoch a vedomostný kvíz o jazykoch, ktorý bol hodnotení bodmi. Po zdolaní kvízu sme si pozreli v internetovom slovníku slová preložené do jazykov jednotlivých krajín Európy. Žiaci si všímali podobnosti a odlišnosti slovanských, germánskych a románskych jazykov. Nie menej zaujímavý bol pre žiakov posluch nahrávok z bežného života, keď rozoznávali v akom jazyku rozprávajú ľudia na zastávke, v kaviarni a v bežnom prostredí. Samozrejme skupina, ktorá uhádla daný jazyk, bola odmenená bodom.

          V poslednej časti sme sa zoznámili s posunkovou rečou a žiaci si vyskúšali ukázať v posunkovej reči názvy niektorých štátov, čo sa im zdala veľmi zaujímavá aktivita. Na záver nasledovala hra-„Uhádni názov krajiny v posunkovej reči“. Aj tu boli žiaci odmenení bodmi.

          Po vyhodnotení najšikovnejšej triedy, sme si zaspievali piesne v maďarskom, anglickom  a ruskom jazyku. Na 1.mieste sa umiestnili žiaci 8.ročníka, na 2.mieste žiaci 9. a 7. ročníka  a na 3.mieste žiaci 5.ročníka. Gratulujeme !

              

          27.9.2019                                                                                                                                          Mgr. Helena Žigová              

           

          Slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020

           

          Nadišiel deň, kedy sa otvorili brány škôl. Nebolo to inak ani na našej škole. Po zaznení štátnej hymny, p.riaditeľka školy Ing. Beáta Szabóová privítala všetkých prítomných, no najmä nových žiačikov - prváčikov, ktorí boli pasovaní na riadnych veľkých školákov. K tomu p.zástupkyňa Ing. Miriam Horváthová prečítala sľub prvákov. Všetci svorne jednohlasne sľubovali, že si budú plniť všetky povinnosti a budú dodržiavať všetky pravidlá slušného správania a bezpečnosti. Deti si od svojej triednej p.učiteľky Mgr. Evy Mahútovej prevzali prvú knižku, ktorú si určite v poslednom štvrťroku šk.roka spoločne prečítajú. Všetkým prítomným sa prihovoril aj p. starosta Andrej Hamran. Na prahu nového školského roka žiakom a zamestnancom školy zaželal veľa trpezlivosti, síl a úspechov.

           

           

          Slávnostné ukončenie školského roka 2018/2019

           

          Každá udalosť má svoj začiatok a preto musí mať aj svoj koniec. Tak tomu je aj so školským rokom 2018/2019. Školský rok 2018/2019 slávnostne ukončila pani riaditeľka, ktorá ocenila všetkých žiakov, ktorí reprezentovali školu nielen vo vedomostných súťažiach, ale aj v športových. Ocenila usilovných zberačov papiera, rozlúčila sa s deviatakmi, ktorí ďalej budú pokračovať vo svojom štúdiu.

          Na záver poďakovala všetkým pedagógom za ich celoročnú prácu, ako aj nepedagogickým zamestnancom, ktorí sa starajú o technické zabezpečenie školy. V závere popriala všetkým žiakom príjemné prázdniny.

           

          Bezpečne na bicykli

          V rámci účelové cvičenia sme žiakom pripravili projekt Bezpečne na bicykli. Cieľ projektu:

          • zvýšiť záujem o dopravnú výchovu,
          •  overiť vedomosti a schopnosti detí v uplatňovaní pravidiel cestnej premávky a v technike jazdy,
          • prispieť k správnemu a bezpečnému správaniu sa detí na cestnej premávke.

           

          1. Teoretická časť – žiaci sa oboznámili s pravidlami cestnej premávky, zásadami bezpečnej jazdy, povinným vybavením cyklistu a základnými dopravnými značkami.
          2. Kvíz – testové otázky, ktoré pozostávali z vedomostí z pravidiel cestnej premávky potrebných pre chodcov a cyklistov, dopravných značiek.
          3. Praktická časť – jazda podľa pravidiel cestnej premávky, premávka riadená dopravnými značkami pre chodcov a cyklistov na dopravnom ihrisku. Každý žiak musel prejsť danú trasu čo v najkratšom čase a s dodržaním pravidiel cestnej premávky.

                                                                                                                                                              Mgr. Eva Mahútová

          Výlet do Nitry – 4.ročník

          Ako odmenu za 1. miesto v zbere papiera si žiaci 4.ročníka vybrali výlet do Nitry. Pozreli si krásne divadelné predstavenie Danka a Janka v Starom divadle Karola Spišáka. Po predstavení nás čakala obhliadka Nitrianskeho hradu. Deti si z výletu odniesli množstvo zážitkov a na záver výletu si pochutnali na zmrzline

                                                                                                                      Mgr. Eva Mahútová

          Výlet do NR - VIII.aIX.ročník

           

          Mierne náročný výstup na Zobor v chládku medzi stromami prebiehal v dobrej nálade. Nádherný výhľad na Nitru stál určite za námahu. 

          Cestou sme natrafili na malú príjemnú jaskynku, kde na nás číhal škriatok"Erik" :-).

          Krásny deň sme zavŕšili relaxom v kine a unavený, ale spokojný sme dorazili aj do cieľovej stanice.

          Mgr. Helena Žigová, Ing. Tibor Németh

          Deň detí a rodiny

          Medzinárodný deň detí  je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Je to sviatok, na ktorý sa deti veľmi tešia. Preto si aj naša škola pripravila pre deti deň plný prekvapenia, radosti a zábavy.

          Na futbalovom ihrisku boli pripravené stanovištia, kde deti súťažili so svojimi rodičmi. Pri tejto príležitosti prišli predviesť ukážky zo svojej práce záchranári a policajti z colného úradu. Deti si mohli pochutnať na pizze a aj sprievodné akcie ako maľovanie na tvár zožali medzi deťmi veľký úspech. Na záver sme vyhodnotili jednotlivé súťaže a určili nasledovné víťazné rodiny:

          1. miesto: Saša Szabóová
          2. miesto: Jozef Madleniak
          3. miesto: Romana Lakatošová

           

           

                                                                                                                              Mgr. Eva Mahútová

          Školský výlet

          Dňa 10.6.2019 sme sa so žiakmi vybrali na školský výlet do Levíc. Výlet pozostával z dvoch častí:

          1. Časť – Atlantis: Náučno – zábavná fyzika + Bublinkový svet

            

          1. stupeň : Život v kozme – Žiaci sa oboznámili s planétami slnečnej sústavy, spoznali najznámejších kozmonautov. Mohli si vyskúšať skafandre a ako sa ovláda raketa.

           

          1.  Stupeň: Technické vynálezy 21. Storočia – Žiaci si na základe tohto programu rozšírili vedomosti o nové poznatky o objavení kolesa, internetu a zoznámili sa s pravým vynálezcom žiarovky. Taktiež si mohli vyskúšať ako sa ovládajú najmodernejšie zariadenia, ako napr. dron a hoverboard.

           

          Na záver žiaci prešli posledným programom Ľudské telo, kde získali nové a zaujímavé vedomosti o ľudskom tele a zdokonalili sa v poskytovaní prvej pomoci. 

           

          1. Časť: Tekovské múzeum a Levický hrad

          V Tekovskom múzeu si žiaci prešli stálou expozíciou, o ktorej nám porozprávala veľmi milá pani sprievodkyňa.  Žiaci sa dozvedeli nové informácie o živote v tomto regióne. Múzeum je rozdelené do nasledovným častí:

          Archeológia - História hradu - História lekárnictva - Spoločenský život - Cechy - Ladislav Bielik August 1968 - Ľudový odev

          Z ľudovej kultúry si pozreli zbierku hrnčiarskych výrobkov, ľudového odevu, šperku, výrobkov z prútia, slamy a šúpolia, pracovného poľnohospodárskeho náradie, kuchynského inventára, ľudového nábytku a ako aj kolekcie starých pohľadníc a kraslíc. V oblasti výtvarného umenia sú početne zastúpené diela umelcov pochádzajúcich z Levíc a okolia, z numizmatiky sú to rímske mince a medené mince z obdobia Rakúsko - Uhorska, z archeológie sú najpočetnejšie kolekcie z doby kamennej, bronzovej, rímskej a sťahovania národov.  V areáli Tekovského múzea sa nachádza aj zrúcanina Levického hradu, ktorý sme si spoločne s deťmi pozreli.

           Na záver výletu si deti pochutnali na dobrej pizze a tým sme náš výlet ukončili.

           

                                                                                                                           Mgr. Eva Mahútová

          plagat_den_deti.pdf

          Svetový deň korytnačiek 23.máj

          Svetový deň korytnačiek je iniciovaný od roku 2000 organizáciou American Tortoise Rescue, ktorá sa venuje záchrane a ochrane korytnačiek. Deň podnecuje k zvýšeniu záujmu o záchranu ohrozených druhov korytnačiek vo svete. Sú to plazy, ktoré sú najviac postihnuté obchodom, sú odchytávané tiež pre jedlo a priemysel.

          Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o korytnačkách a každý žiak si vytvoril svoju vlastnú korytnačku. Na záver sme si urobili preteky o najrýchlejšiu a najobratnejšiu korytnačku.

           

                                                                                                                          Mgr. Eva Mahútová

          Karneval

          Fašiangy sú najveselším obdobím celého roka – je to obdobie hodovania, veselosti, zábav, plesov a karnevalov. Je to obdobie prechodu od zimy do jari. Aj naše deti ukončili toto obdobie veľkým detským karnevalom.  Karneval sa uskutočnil 7. 3. v jedálni našej základnej školy. Deti si  vyrobili a obliekli  tie najkrajšie a najnápaditejšie masky.  Každá maska bola veľmi pekná a zaujímavá. Karneval bol spestrený bohatým programom a zaujímavými súťažami, pri ktorých sa deti veľmi zabávali. Žiaci si mohli počas karnevalu zakúpiť tombolové lístky a súťažiť o hodnotné ceny. Na záver sme si každú disciplínu vyhodnotili a určili prvé tri miesta.

          1. miesto       Balónikový had – 6. a 8. ročník
          2. miesto       Srdiečkový tanec – Lucia Ježová a Jozef Madleniak
          3. miesto       Múmia – 3. ročník

          Chcela by som poďakovať milým sponzorom, ktorý prispeli rôznymi darčekmi pre naše deti a to pani riaditeľke Ing. Beáte Szabóovej, pani učiteľkám, rodičovskému združeniu a pani Márii Bakmaz Hegedűšovej.

                                                                                                 Mgr. Eva Mahútová

          2. 4. Medzinárodný deň detskej knihy

          Medzinárodný deň detskej knihy, ktorý pripadá na  2. apríla,  slávi sa v deň narodenia významného autora rozprávok, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena             (2.4.1805 - 4.8.1875). 

          Rozprávky svetoznámeho dánskeho spisovateľa H. Ch. Andersena čítajú deti aj dospelí po celom svete. Obyčajné veci majú v nich zázračnú moc, jedno pravdivé slovo je silnejšie ako tisíc klamstiev a dobré srdce je cennejšie ako všetky poklady.

          Tento deň sme si uctili zo žiakmi 1-. 4. roč. projektovým vyučovaním. Na motív rozprávky Cisárove nové šaty žiaci vytvorili prekrásne šaty. Vypočuli si príbeh o živote rozprávkara a pripomenuli jeho najkrajšie rozprávky.

           Mgr. M. Madarászová

          Mlynárkin pytač – DJP v Trnave

          Dňa 29.3.2019 sme navštívili divadelné predstavenie Mlynárkin pytač v Divadle Jána Palárika v Trnave.

          Výletu do Trnavy sa zúčastnili žiaci 1. a 2.stupňa. Po veselom predstavení sme sa vybrali na prehliadku krajského mesta, inak s prívlastkom malý Rím. Mladší žiaci si nádherný výhľad na celé mesto vychutnali z mestskej veže, starší žiaci navštívili športový stánok, kde sa odohrávajú významné futbalové stretnutia – „city arena“.

          Atmosféru umocnilo aj pekné počasie, ktoré sme si všetci skvelo vychutnali aj sladkým osviežením – zmrzlinou.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Dobšinského rozprávky

          Pri príležitosti „Marca - mesiaca knihy“ pre žiakov 1.stupňa sme 27.3.2019 pripravili príjemné zábavno-vedomostné popoludnie s ľudovými rozprávkami, ktoré zozbieral a napísal náš najznámejší rozprávkar Pavol Dobšinský.

          Všetci žiaci, pod vedením svojich triednych učiteliek, nacvičili jednu ľudovú rozprávku, s ktorou sa potom predstavili ostatným prítomným. Postavy v rozprávkach úspešne  zvládli a výborne stvárnili. Zoznámili sa so zlatou priadkou,  s tromi zhavranelými bratmi, s popolvárom i s vajcom, ktoré išlo na vandrovku.   

          V prestávkach si vyskúšali svoje zručnosti v preberaní fazuľky. V zábavných súťažiach si medzi sebou zmerali šikovnoť. Mnohé vedomosti o rozprávkach si štvrtáci zopakovali a tí mladší sa dozvedeli o významnom spisovateľovi, jeho živote i diele mnoho zaujímavostí.  

          Mgr.Ema Kaplocká                                                                                                                                                                                                                                           

          Marec – mesiac knihy 19.3.2019

           

          Tento deň by sme mohli nazvať aj dňom Pipi Dlhej Pančuchy. Aktivity pre žiakov 1. -  5. roč. viedli žiaci druhého stupňa, naši šiestaci a ôsmaci. Do každej triedy boli určené dvojice a trojice starších žiakov.  Počas dvoch vyučovacích hodín  samostatne moderovali a prezentovali pripravené aktivity. Pri práci využívali interaktívnu tabuľu. Mladší spolužiaci sa s radosťou zapájali a plnili úlohy.

          V prvej časti sa deti naučili niečo nové  z krátkej prezentácie o autorke knihy - Astrid Lindgrenovej. K tomu, aby mohli deti ďalej plniť úlohy, museli si vypočuť  ukážku z knihy Pipi Dlhá Pančucha v podaní starších žiakov. Atmosféru trošku uvoľnila hra, ktorú deti s radosťou prijali. Nasledoval testík o hlavnej postave knihy.

          V druhej časti pohotovosť detí preverila osemsmerovka.

          Pozorovacie schopnosti zase preverilo pexeso s obrázkami rozprávkových postáv.

          V tajničke si utvrdili novonadobudnuté informácie o hlavnej postave  -  Pipi.

          Úplne na záver všetky deti vymaľovali obrázky a prváci nakreslili krásne portréty Pipi Dlhej Pančuchy. Všetci, malí aj veľkí, sa vzájomne veľa naučili.

          Mgr. M. Jiríčková

          December v škole

          V decembri, v poslednom mesiaci  kalendárneho roka, sa v našej škole toho stalo veľa. Na začiatku mesiaca navštívil deti Mikuláš. Potom k nám zavítala svätá Lucia, ktorá nás s aktívnou pomocou šiestakov zbavila všetkých „nečistých“ síl. Spolu povymetali všetky kúty školy a vinšami pozdravili všetkých v škole.

          Ďalší týždeň chodili vianoční poštári. Všetci žiaci a zamestnanci školy mohli potešiť svojich kamarátov vlastnoručne napísaným pozdravom. Trošku sme si v našich hlávkach oprášili, ako sa píšu také naozajstné pozdravy. Vianočná pošta priniesla radosť, ale aj chvíle milých prekvapení.

          Vianočná akadémia sa už ako tradične organizovala v podvečer posledného adventného týždňa na pôde našej školy. Pod vedením pani učiteliek žiaci všetkých ročníkov ukázali, že sa dokážu naučiť nielen predpísané učivo. Program bol naplnený spevom, tancom, hrou na hudobných nástrojoch, vinšami a hranými scénkami. Deti si vytvorili kulisy a nápadité kostýmy.

          Posledný deň v škole pred prázdninami dal šancu tým, čo ešte na poslednú chvíľu hľadali darček. Vianočná burza priniesla  na chvíľu do vestibulu školy tú pravú predvianočnú atmosféru vianočných námestí. Niektoré deti sa zmenili na predajcov, iné na kupujúcich. Ponuka bola pestrá. Niektorí si domov odnášali svoje úlovky z burzy a úspešní predajcovia zopár drobných vo svojich vreckách.

          Mgr. M. Jiríčková

          Návšteva kina v Nových Zámkoch

          Dňa 4.12.2018 sme navštívili v Nových Zámkoch filmové predstavenie Grinch. Žiakom sa rozprávka veľmi páčila. Ňou sme sa príjemne naladili na predvianočnú atmosféru. Všetci sme sa zabavili pri filme, no zároveň sme mali príležitosť pozastaviť sa aj nad zmyslom príprav krásnych a utešených sviatkov. Vianoce nemajú byť o komercii, materiálnych veciach, ale o duševných hodnotách. To všetko sme si mohli uvedomiť aj pri sledovaní hlavnej postavy – Grinch(a).

          Po predstavení sme navštívili na námestí aj vianočné trhy. Deti, najmä tie mladšie, si vyskúšali v reálnom svete aj finančnú gramotnosť. Vreckové, ktoré získali od svojich blízkych, v stánkoch  míňali na darčeky.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Mikuláš

          Ako každý rok, aj tento rok k nám privítal Mikuláš. Na pomoc si priniesol anjela, čerta, a sobov.  Na veľkú radosť detí nás tentokrát prekvapil výbornými jabĺčkami a malou sladkou odmenou. Malé deti boli prekvapené, niektoré sa hanbili, niektoré sa báli, ale na konci sa všetky deti smiali a o to predsa išlo J . Niektorí nezbedníci sa vykúpili u čerta zaspievaním pesničky a v iných triedach zaspievali všetci spolu. Veď si máme pomáhať. Starší žiaci sa už hanbili viac, ale tiež ich potešilo malé rozptýlenie.

          Za skvelý deň ďakujeme Mikulášovi aj pomocníkom za pobavenie, ako aj za všetky jabĺčka a sladkosti!

          Mgr. Helena Žigová

          Exkurzia - Holokaust Sereď
           
          Dňa 3. 12. 2018 sa žiaci 7, 8, 9 ročníka zúčastnili exkurzie v múzeu Holocaustu v Seredi. Ako pedagogický dozor išli pani zástupkyňa Mgr. Kasanovská, pani učiteľka Mgr. Holečková a pani učiteľka Mgr. Kovalčíková. Exkurzia bola rozdelená do dvoch častí. Najskôr bola prednáška o prenasledovaní Židov počas Slovenského štátu v rokoch 1939 - 1945. Potom nás sprievodca previedol po bývalom pracovnom tábore, kde je zriadené múzeum. Prezreli sme si vnútorné i vonkajšie expozície. Súčasťou prednášky bol aj dokument o svedectve ľudí, ktorí prežili časť života v koncentračnom tábore.   Prednáška i výklad sprievodcu bol pre žiakov poučný a niektorí boli aj šokovaní. Je však potrebné poznať aj smutnú časť našej minulosti, poučiť sa z chýb a vážiť si možnosť žiť v mieri. 
          Mgr. M. Holečková

          Červené stužky

          Aj tento rok sa žiaci 2. stupňa našej školy  zapojili do kampane Červené stužky.

          Informačné letáčiky o akcii boli umiestnené na nástenke v priestoroch školy.

          Žiaci si pozreli prezentácie o histórii akcie Červené stužky a taktiež prezentácie o víruse HIV a ochorení AIDS. Potom nasledovala diskusia. V tejto časti sa žiaci oboznámili s problematikou a zároveň slúžila ako teoretická príprava na výtvarnú súťaž. Do výtvarnej súťaže sa zapojili všetci žiaci 2.stupňa. Porota zložená z vyučujúcich vybrala najlepšie práce a tie boli odoslané do súťaže – Viktória Murcinová 8.ročník, Samuel Bugáň 8.ročník a Adam Banda 8.ročník.

          Podporiť túto kampaň sme sa rozhodli aj zapojením do akcie Športom pre Červené stužky.

          Usporiadali sme turnaj vo vybíjanej. Turnaj sa uskutočnil 12.11.2018. Hrali všetci, všetky ročníky druhého stupňa. Kapitánkami boli triedne učiteľky. Víťazi turnaja, žiaci 8. ročníka, boli silnými súpermi. Napriek tomu zvíťazili všetci zapojení, urobili niečo pre svoje zdravie a ukázali, že im záleží aj na druhých.

          Mgr. M. Jiríčková

          Lov bacilov

          V rámci prvouky a prírodovedy na 1. stupni sme 13.11.2018 vyučovanie zorganizovali ako projektové a zážitkové. Cieľom bolo upozorniť žiakov na dôležitosť chrániť si svoje zdravie, a tým aj prostredie, v ktorom sa nachádzame. Je dôležité venovať pozornosť rukám, prostredníctvom, ktorých sa baktérie najčastejšie úspešne rozmnožujú.

          Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť:

          • respiračné infekcie (nádcha, chrípka)
          • ochorenia tráviaceho traktu (tzv. choroby špinavých rúk – dyzentéria, žltačka typu A, vírusové hnačkové ochorenia),
          • kožné ochorenia

          Žiaci si osvojili, že zdravie ovplyvňujú aj ďalšie faktory – zdravé potraviny (ovocie, zelenina, ryby), otužovanie (vetranie, sprchovanie, umývanie sa studenou vodou), pohyb (šport), ale aj škodliviny (sladké nápoje, cukrovinky – nepriaznivo pôsobia na zdravie). Pesničkami a hrami sa deti oboznámili, ako sa baktérie rozmnožujú. Naučili sa správne a pravidelne umývať ruky a zuby, používať hygienické potreby. Týmito aktivitami sme sa zahrali na lovcov bacilov, lebo čím viac bacilov vychytáme, tým viac si uchránime naše zdravie.

          Mgr. Ema Kaplocká

          So svätým Martinom v našej škole.

          Dňa 9.11.2018 sa v našej Základnej škole konala tematická výučba pre 1. až 4. ročník na tému Sv. Martin vzor dobra a pomoci. Pre tohto svätca sme sa rozhodli zámerne, aby sme poukázali na to, že veľkosť človeka nie je v jeho telesnej výške, ani vo veľkosti jeho konta v banke, ale vo veľkosti jeho srdca. Tento sviatok si každoročne pripomíname 11.11.Martinovi je zasvätených veľa kostolov, inšpirovali sa ním maliari aj sochári. Aj my sa budeme snažiť konať dobré skutky podľa jeho vzoru.

          A ako sa to všetko začalo? Deň vopred sme napiekli martinské rožky, pripravili nástenku, lampióny a pracovné listy na matematiku, slov. jazyk. Na hodine matematiky sme počítali príklady a výsledky vyfarbovali danými farbami, hádali sme napr. koľko bolo na lúke husí, keď počet krídel bol12. Alebo koľko krkov a nôh malo spolu 19 husí. Uhádli ste? My áno. Na hodine slovenčiny sme sa oboznámili so životom sv. Martina, čítali pranostiky a v pripravených úlohách si overili čitateľskú gramotnosť. Potom sme vyrábali medaily vďaky pre rodičov, st. rodičov, kamarátov, učiteľov, tety upratovačky. Prváci tiež počítali a aj si precvičovali viazanie uzlíkov a uväzovali bavlnky na  koníkovu hlavu, aby mal peknú hrivu.

           K pripraveným úlohám sme dostali aj martinské rožky, s ktorými sme sa mali rozdeliť so spolužiakmi a správne sme uhádli, že posledný rožok na tanieri bol pre triednu pani učiteľku. Na záver sme vytvorili aj lampiónový sprievod.  Takáto aktivita sa nám páčila a o rok by sme sa chceli dozvedieť viac o sv. Lukášovi, ktorý je patrónom nášho kostola.

          Mgr. Gabriela Hegedűšová

          Záložka spája školy

          Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili  k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2018 deviaty ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá.

          V tomto roku vybrali túto tému: Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice.

          Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh.

          V tomto roku nám bola pridelená ako partnerská škola z Česka, presnejšie ZŠ a MŠ Svoboda nad Úpou. Svoboda nad Úpou je mesto v Česku v okrese Trutnov v Královohradeckom kraji. Do projektu sa zapojili všetci žiaci našej školy. Usilovne vyrábali záložky inšpirované prečítanými knihami. Poslali sme krásne záložky a rovnako krásne záložky dostali naše deti od detí z Česka. Možno vzniknú aj nové priateľstvá... Priateľstvá medzi deťmi alebo rovnako cenné nové priateľstvá ku knihám.

          Mgr. Marcela Jiríčková

          100 rokov od vzniku ČSR

          26.10. 2018 sme si na našej škole pripomenuli 100 rokov od vzniku Československej republiky. 28. 10. 1918 vznikla ČSR a 30.10. 1918 sa Slováci podpísaním tzv. Martinskej deklarácie pripojili k novej čsl. republike. Žiaci si pripravili materiál na danú tému a v škole vyhotovili spolu projekt na veľký formát. Každá trieda mala jednu oblasť. Žiaci 6. ročníka si pripravili životopisy známych hercov z obdobia ČSR, ako sestry Vášaryové, M. Lasica, M. Labuda a iní. 7. ročník sa zameral na priemysel, konkrétne na zbrojársky a automobilový. Pripravili si aj osudy významných Slovákov ako M. R. Štefánik, A. Dubček a iní. Žiaci 8. ročníka sa zamerali na hudbu minulých rokov. Dozvedeli sa niečo o Eláne, Tublatanke atď. Deviataci si pripravili športovcov, ktorí ich zaujali a preslávil sa v ČSR. Spomenuli si na O. Nepelu, hokejistov i na atlétov. Po spracovaní danú tému odprezentovali pred ostatnými spolužiakmi a učiteľmi. Všetci sme sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé z našej histórie. Obdobie vzniku a  trvania ČSR malo pre nás veľký význam. Tým, že spoznávame našu minulosť si vieme vážiť aj súčasnosť a možnosť žiť v slobodnej SR.   

          Holečková       

          Mestská polícia z Nových Zámkov

             Každoročne dochádza na cestách k množstvu dopravných nehôd. Ich obeťami sú aj školopovinné, nepozorné či hravé deti, ktoré podceňujú nebezpečenstvá a riziká ciest nielen ako chodci, ale aj ako nedisciplinovaní cyklisti, s nedostatočne vybavenými bicyklami.

              A preto sme 4.10.2018 pozvali mestských policajtov z Nových Zámkov, ktorí našich žiakov 1. stupňa poučili o povinnej výbave bicykla, cyklistu ale aj o základných pravidlách cestnej premávky. Po besede si žiaci mohli pozrieť a vyskúšať vesty, čiapky, klobúky, obušky, a iné vybavenie mestskej polície. Pre žiakov 2. stupňa bola pripravená beseda o trestnoprávnej zodpovednosti mladistvých, fajčení a požívaní alkoholu na verejných priestranstvách, priestupkoch a trestných činoch.

             Našich žiakov čakala aj ukážka služobného psa - obrana psovoda, blokovanie výtržníka, zadržanie a eskortovanie páchateľa.

           

                                                                                                                        Mgr. Veronika Caletková

          Európsky týždeň športu

          #BeActive

           

          V dňoch 24.8. - 28.8.2018 sa naša škola zapojila do  Európskeho týždňa športu. Európsky týždeň športu #BeActive je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Počas tohto týždňa si žiaci I. stupňa zmerali sily vo vybíjanej a v minifutbale a žiaci II.stupňa v minifutbale. V turnaji vybíjanej a minifutbale pre I.stupeň sa umiestnili žiaci 3. ročníka a v minifutbale II. stupeň sa umiestnili na prvom mieste žiaci 6.ročníka. Týždeň športu sme zakončili spoločnou aktivitou rodičov, zamestnancov školy, kde zúčastnení vyznačenú trasu Starohorská – Robotnícka – Novozámocká – Krivá – Poľná ulica mohli prejsť  pešo, behom alebo bicyklom. Po príchode do cieľa dostali zúčastnení diplomy  za účasť.

           

          Mgr. Eva Mahútová

          Európsky deň jazykov

          Tento rok sme oslávili deň jazykov trocha netradične. Žiaci 5.-9.ročníka sa stretli v jazykovej učebni a spolu sme si pripomenuli potrebu a nevyhnutnosť znalosti cudzích jazykov v dnešnej dobe. Žiaci sa snažili vymenovať čo najviac dôvodov, prečo potrebujeme byť  jazykovo zdatní. Pripomenuli sme si fakty o rôznych jazykoch, rozpoznávali sme vlajky rôznych štátov a povedali sme si akými jazykmi hovoria. Nechýbali ani jazykolami a piesne v rôznych jazykoch.

               Po precvičení si  jazyka nasledovala súťaž tried. Žiaci mali za úlohu napísať názvy štátov podľa vlajok uložených na tabuli a zoradiť jazyky podľa najčastejšie sa učiacich jazykov.

          Nasledovalo predstavenie hosťa – Gicelle Rubin z Los Angeles.  Predstavila sa im pomocou prezentácie, ktorú si pripravila a odpovedala žiakom na zvedavé otázky. Samozrejme v anglickom jazyku. Keďže veľmi dobre ovláda aj španielsky jazyk, naučila nás zopár  zdvorilostných fráz a počítať do 10 po španielsky. Nasledovala posledná súťažná úloha- napíš čo najviac španielskych slov, čo si si zapamätal. U žiakov  zožala zahraničná študentka veľký úspech.

          Na záver jej organizátorka akcie podarovala tortu, keďže mala Gicelle v tento deň narodeniny a všetci sme jej zaspievali „Happy birthday“. J

          27.9.2018                                                                                                                                          Mgr. Helena Žigová              

          Slávnostné ukončenie školského roka 2017/2018

          Už aj vrabce čvirikajú
          že sa brány zatvárajú,
          že už zvonec ide spať
          a deti sa budú hrať.

           

          Nastal deň, na ktorý netrpezlivo čaká každý žiak, kedy dostane vysvedčenie a vybehne na prázdniny. Aj v našej škole tento deň nadišiel a pani riaditeľka na slávnostne ukončila školský rok 2017/2018. Pri tejto príležitosti ocenila žiakov, ktorí dosiahli výborný prospech a po celý školský rok mali perfektnú dochádzku, teda vymeškali najmenej hodín. Vo svojom príhovore ocenila prácu všetkých žiakov, ocenila tých, ktorí našu školu reprezentovali a dosiahli rôzne úspechy v prírodovedných, jazykových, športových a umeleckých súťažiach. Okrem predmetových súťaží sa žiaci druhého stupňa zapojili do celoškolskej súťaže – „Kalendárium“, v ktorej sa víťazmi stali žiaci 8. ročníka. Naša škola sa zapojila aj do zberových aktivít a pani riaditeľka ocenila aj najlepších zberačov papiera.

          V závere slávnosti pani riaditeľka poďakovala učiteľom za ich prácu a trpezlivosť, rodičom za spoluprácu a žiakom popriala pekné prázdniny.

          Rozlúčka s DEVIATAKMI
          Posledné zvonenie,
          posledné vysvedčenie,
          posledné stisky rúk.

          posledný krát sme zasadli v laviciach Základnej školy.

          27.6.2018 sme sa lúčili v priestoroch našej Základnej školy s učiteľmi
          a spolužiakmi. V priestoroch jedálne, ktoré sme vyzdobili, sme sa
          prezentovali so všetkými radosťami a starosťami, ktoré sme prežili na našej
          škole. Úprimné poďakovania, schované do ťažko hľadajúcich slov,
          vypovedané cez slzy, stisky rúk s priateľmi a spolužiakmi.
          Posledný krát sme sa prešli po škole, aby sme sa rozlúčili so známymi
          miestami a učiteľmi. Na obecnom úrade nás privítal pán starosta, v MŠ
          pani učiteľky s detičkami. V septembri zasadneme do lavíc nových škôl,
          aby sme mohli pokračovať v začatej ceste za budúcnosťou.

          Ďakujeme
          a dovidenia.

          Školský výlet

          Dňa 31.5.2018 sme sa so žiakmi vybrali na školský výlet do Bratislavy. Navštívili sme Lego výstavu  - „Invázia gigantov.“ Na výstave boli prezentované sochy známych osobností zo sveta športu, kultúry, filmu a rozprávok vytvorené v mierke 1:1, čiže gigantov vo svojom odbore. Veľkým lákadlom pre deti bola kópia sedemmetrového vozidla Batmana. Okrem Batmobilu, ktorý bol vytvorený z 900 000 kociek, sme mohli  obdivovať aj postavu Batmana, Spidermana či Iron Mana. Po prehliadke výstavy sme mali možnosť sa s lego kockami aj zahrať. Na špeciálne vyhradenej ploche FUN PARK -u boli stolíky pre zábavu s kockami LEGO, priestor pre budovanie veľkých konštrukcií z obrovských kociek. Následne po výstave sme navštívili  hrad Devín. Devínsky hrad patrí k najstarším, historicky doloženým hradným objektom na Slovensku.  V jaskyniach horného hradu je inštalovaná stála expozícia Hrad Devín v 13. - 20. storočí. V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň využívaná na sezónne výstavy s tematikou histórie hradu.  Prostredníctvom archeologických nálezov  z hradu Devín doplnených o historické skutočnosti sú tu prezentované jednotlivé fázy budovania hradu. Hrad Devín bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

                                                                                              Mgr. Eva Mahútová, Ing. Lucia Urbánová

          Deň detí, otcov a rodiny - 9.6.2018

          plagat_den_deti.docx

          Deň mlieka

          21.5.2018 sme si so žiakmi 5. – 9. ročníka pripomenuli Medzinárodný deň mlieka, ktorý bol v tomto roku stanovený na 15.5.2018. Deň mlieka na našej škole bol praktickým pokračovaním Dňa mlieka v škole, ktorý sa uskutočnil v októbri 2017.

          Počas tohto dňa žiaci plnili rôzne praktické úlohy, ktoré boli zamerané na matematickú a čitateľskú gramotnosť. Preverili sme aj šikovnosť a rýchlosť detí. V poslednej úlohe si preverili žiaci svoje kulinárske schopnosti, ich úlohou bolo pripraviť pomazánku a kokteil.

          Žiaci pripravili pomazánky a koktaily, pripravili chuťovky a poinformovali svojich spolužiakov, ako a z čoho boli pripravené.

          Všetci sme sa dobre zabavili a spoločne príjemne strávili pár hodín. 

                                                                                                                    Ing. Miriam Horváthová

          Škola v prírode

          V termíne od 30.4 do 4.5.2018 sa žiaci 1. – 4. ročníka zúčastnili školy v prírode v Novej Lesnej.  Cieľom školy v prírode bolo rozšíriť teoretické poznatky z vyučovania o praktické skúsenosti a poznatky o prírode priamym pozorovaním, upevňovať zdravie, rozvíjať telesnú zdatnosť a upevňovať žiacky kolektív.

          Žiaci počas týždenného pobytu navštívili Tricklandiu v Starom Smokovci, Wild park vo Veľkej Lomnici a múzeum TANAP- u v Tatranskej Lomnici, kde si pozreli náučný film Tatranské decénium, ktorý nám priblížil premeny tatranského lesa počas desiatich rokov od veľkej vetrovej kalamity v roku 2004 a dokument o Kamzíkovi.

          Každý deň nás čakala túra. Prvý deň sme sa vybrali pozemnou lanovkou na Hrebienok, kde sme sa počas túry zastavili na Rainerovej útulni a Bilíkovej chate a veľmi sa nám páčili Vodopády Studeného potoka. Počas druhého dňa sme navštívili Štrbské Pleso a posledný deň nás čakala najnáročnejšia túra – 3,5 km stúpanie na Popradské Pleso.

          Žiaci boli počas celého pobytu disciplinovaní a veríme, že sa im pobyt páčil.

                                                                                    Mgr. Veronika Caletková a Mgr. Eva Mahútová

          Plavecký výcvik

          V dňoch 14.5. – 17.5.2018 sme absolvovali plavecký výcvik na plavárni v Komárne pod vedením skúsených plaveckých trénerov. Plávania sa zúčastnili žiaci 1. – 5.ročníka. Medzi účastníkmi boli žiaci, ktorí boli plavci - začiatočníci, neplavci, ale aj takí, ktorí sa s vodou iba zoznamovali, a tak prekonávali strach z vody. Zorganizovanie plaveckého výcviku splnilo cieľ. Každý si osvojil niečo z plaveckých zručností. Už teraz sa tešia na budúcoročné plávanie, kde si svoje zručnosti a schopnosti budú môcť naďalej rozvíjať a upevňovať. Budeme radi, keď sa k nám nabudúce pridajú aj ďalší.

          Mgr. Ema Kaplocká

          100 rokov od vzniku Československa

           

          Dňa 9. mája sme si na našej škole pripomenuli významnú historickú udalosť, vznik Československa. Udialo sa to pred 100 rokmi.

          Vyučovanie malo 3 časti. V prvej vo forme prezentácie učiteľka priblížila žiakom významné historické udalosti tohto roka, tzv. osmičkové roky.( 1848, 1938, 1948 atď) Najvýznamnejší je rok 1918 - vznik ČSR.Zamerala som sa na základné informácie o Československu a zakladajúce osobnosti : T.G. Masaryk, M.R.Štefánik, E. Beneš.  V druhej časti si formou testu overili získané informácie a vedomosti. A v tretej časti žiaci odprezentovali vlastné projekty. Zapojili sa žiaci zo všetkých tried. Určite sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé z našej histórie. Je to naša nedávna minulosť, ktorú by každý z nás mal poznať.   
           

                                                                             Mgr. M. Holečková

          Deň čokolády

           

          Deň čokolády sa na našej škole uskutočnil 30. apríla 2018. Projektové vyučovanie bolo rozdelené na dve časti:

          • Teoretickú časť
          • Praktickú časť

           

          V teoretickej časti sa žiaci sa o tejto dobrote dozvedeli mnoho zaujímavých informácii ako napr. kedy prišla čokoláda do Európy, proces výroby čokolády, odkiaľ pochádza čokoláda a pod. Následne boli preskúšaní pomocou testíku, ktorí o nich napovedal či dávali pozor alebo nie.

          V praktickej časti som si pre nich pripravili výrobu čokolády, kde  si každá trieda rozpustila čokoládu a vyrobila z nej lámanú čokoládu podľa vlastnej fantázii alebo čokoládové pralinky.

           

           

           

                                                                                                               Ing. Lucia Urbanová

          Deň Slnka

          Deň Slnka vyhlásila OSN v rámci programu pre životné prostredie UNEP.

          Slnko a jeho energia sú hlavnou témou prvých májových dní.

          Cieľom Dňa Slnka bolo zdôrazniť radosť zo života, ktoré nám každý deň prináša Slnko a jeho životodarná energia.

          Deň Slnka sme si pripomenuli 26. 4. 2018 aktivitami : vedomostný kvíz o Slnku - Dobre vedieť!, fotením živých sôch, kde každá trieda zvlášť vytvorila spoločnú sochu Slnka a kresbou plagátov , kde žiaci mali nakresliť to, čo ich o Slnku zaujalo. Na spestrenie tohto dňa prispeli žiaci 4. triedy piesňou  ,,Je nám teplo.“ S hudbou vesmírnou.

          Pripravila Mgr. M. Madarászová

          Zdravé stravovanie a stolovanie

          Žiaci 3. ročníka si dňa 17.4.2018 vymenili perá a učebnice za kuchárske čiapky a na jeden deň sa stali malými kuchármi bez čapice. Žiaci zažili zábavný a náučný deň, počas ktorého získali množstvo informácií a skúseností z oblasti stravovania, stolovania, finančnej gramotnosti. Každá hodina bola prispôsobená danej téme. Projektové vyučovanie  sme začali diskusiou na tému „Zdravé stravovanie“. Úlohou žiakov bolo vytvoriť jedálniček na 5 dní, ale museli dodržať stanovený rozpočet. Deti sa zábavnou formou naučili hospodáriť s peniazmi, zdokonaliť sa v oblasti finančnej gramotnosti. Oboznámili sa so „životom kuchyne,“ tzn. oboznámili sa s rôznymi technikami, spotrebičmi a bezpečnostnými pravidlami, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Následne nadobudnuté vedomosti preniesli do praktickej činnosti. V našej školskej kuchynke upiekli chutný chlebík a pripravili rybaciu nátierku a ako dezert pripravili bublaninu s pudingom a smotanou.

           

                                                                                                                       Mgr. Eva Mahútová

          18.apríl – Svetový deň kultúrneho dedičstva

          Dňa 18.4.2018 sme si trochu netradične pripomenuli naše kultúrne dedičstvo na Slovensku. Žiaci si pozreli  prezentáciu, ktorou sme si predstavili, čo všetko patrí do nášho kultúrneho dedičstva, poznali pamiatky, čo patrí medzi hmotné a nehmotné dedičstvo, čo všetko si musíme chrániť a zachovať aj pre ďalšie generácie. Žiaci pozorne počúvali a veľmi aktívne sa zapájali do diskusie, odpovedali na otázky a priniesli do tohto dňa veľa zaujímavých a hodnotných spomienok ako aj zážitkov.

          Po prezentácii a diskusii žiaci absolvovali kvíz , v ktorom sa otestovali, ako dobre poznajú Slovensko. Následne porozprávali o svojich najstarších, hodnotných, rodinných fotografiách. Potom sa nám predstavili žiaci 5.,6. a 8.ročníka v krojoch a predviedli krásny ľudový tanec. S.Szabóová nám zaspievala ľudovú pieseň a M. Hamranová zahrala na flaute. Bol to krásny zážitok pre všetkých zúčastnených a sme radi, že naše deti takto zachovávajú naše tradície a majú z toho radosť.

          Nasledovalo prezentovanie starých predmetov, ktoré žiaci doniesli z domu, ako knihy, starodávny mlynček, ozdobný tanier, banícky lampáš, šálka, ... Samozrejme všetci aktívni žiaci prispeli bodmi do hodnotenia o najaktívnejšiu triedu.

          Aktivity nám uzavrel hosť p. Ivan Gogola, ktorý nám prestavil svoje remeslo baníka zaujímavým rozprávaním. Ukončil besedu baníckou hymnou, ktorú žiaci so zatajeným dychom počúvali J.

          Veľmi pekne ďakujem všetkým aktívnym žiakom za príspevky do dnešného projektového vyučovania a p. Gogolovi za zaujímavé rozprávanie.

                                                                                                                             Mgr. Helena Žigová

           

          Deň narcisov 13.4.2018

          V tomto roku sme sa v piatok trinásteho  už tradične  so žiakmi našej školy zapojili do zbierky Ligy proti rakovine. Prebehol 22. ročník. Do tejto zbierky prispeli pedagógovia, žiaci a všetci zamestnanci školy. Deviataci  sa vybrali do ulíc obce Dulovce a vyzbierali sumu 421 €.

          „Ďakujeme, že ste spolu s nami zmenili piatok trinásteho na lepší deň – Deň narcisov.“

          Mgr. M. Jiríčková

          Marec – mesiac knihy  

          Rozprávkový deň

          Mesiac Marec máme od nepamäti zapísaný ak mesiac knihy.  V tento mesiac si viac ako inokedy pripomíname význam knižnej kultúry.

           Knihy otvárajú deťom dvere do zázračného rozprávkového sveta. Tento svet sme s deťmi objavovali 27.3.2018. Náš rozprávkový deň sme začali vytvorením našej malej knižnice prečítaných diel. Žiaci si mali vybrať jedno dielo, ktorého obsah vyjadrili ilustráciou. Na základe ilustrácií spoločne vytvorili plagát.

          V tento „roprávkový deň“ prišla žiakom prečítať pani Veronika Madleniaková dielo od Gabriely Futovej: Nezblázni sa mamička! Žiaci po prečítaní mali vyjadriť svoje pocity, postrehy a obsah prečítaného diela. Následne žiaci pracovali textom a odpovedali na otázky, ktoré mali na pracovnom liste.

          Žiaci III. ročníka aktívne navštevujú školskú knižnicu aj na čitateľskom krúžku „Z Rozprávky do rozprávky.“ Rôznymi aktivitami si vytvárajú a upevňujú vzťah ku knižnej kultúre. Žiaci sa na krúžku zahrali na „malých spisovateľov“ a vytvorili svoje vlastné knihy, ktoré odprezentovali pred triedou.

                                                                                                                                                                Mgr. Eva Mahútová

          S Bibliou - knihou kníh!

          V mesiaci marec sme na hodinách náboženskej výchovy, testovali našu čitateľskú gramotnosť. V pracovných listoch sme riešili úlohy zamerané na Veľkú Moravu a vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, vďaka ktorým boli preložené bohoslužobné knihy do staroslovienčiny- jazyka, ktorému ľud rozumel. Prezreli sme si aj Bibliu písanú švabachom z roku 1851.  Pracovali sme so Svätým písmom aj trochu netradične. Hľadali sme v ňom suroviny i pracovný postup na prípravu biblického koláča. A podarilo sa! Dokonca sme ho aj upiekli v školskej kuchyni. Recept nie je žiadnym tajomstvom, len ho treba doplniť.                                                                                                                  

          Potrebujeme:                                                                                                                                                            

          4 a pol šálky- Prvá Kniha kráľov 5,2

          1 a pol šálky- Žalm 55,22a

          2 šálky Kniha sudcov- 14,14 

          2 šálky- Prvá kniha Samuelova  30,12(druhý údaj)

          2 šálky- Nahum 3,12

          1 šálku - Numeri 17,8

          pol šálky- Prvý list Korinťanom 3,2

          5až 6 ks- Jób 39,14

          trošku- Marek evanjelista  9,50

          3 lyžičky- nebiblická prísada ! (prášok do pečiva)

          Postup:                                                                                                                                                   

           Daj prísady do – Deuteronomium 23,25 . Ušľahaj – list Rimanom 11,16. Pridaj- Prvá Samuelova 30,12 . Potom nadrobno nakrájaj – Nahum 3,12.  Olúp a nasekaj – Numeri 17,8 .     Hotové- list Rimanom 11,16 - posyp – Prvou knihou Kráľov 5,2  a daj do – Ozeáš 7,4  a nechaj piecť po dobu – Matúš evanjelista 20,12.                                                                                                                     Prajeme radostnú prácu s Bibliou a dobrú chuť!

          Žiaci 5. a 6. roč. a Mgr. Gabriela Hegedűšová

          Zber plastových uzáverov

          V mene chorých detí, ďakujem všetkým žiakom i pedagógom našej školy, ktorí sa do zberu plastových uzáverov zapojili. Zbieraním podporujeme liečbu pre choré deti a tiež šetríme životné prostredie. Vytrvajme v tejto myšlienke aj naďalej a oslovme ďalších.                                                                                                Mgr. Gabriela Hegedűšová  

          Marec- mesiac kníh na hodinách anglického jazyka

          Ako každý rok, aj v šk.roku 2017/2018 sme sa v mesiaci marec viac zaoberali čítaním aj na hodinách anglického jazyka. Samozrejme prevládalo čítanie neznámeho textu a čítanie s porozumením, ako aj práca so slovníkmi, keďže išlo o čítanie anglických textov. Žiaci nižších ročníkov na hodinách čítali a počúvali správnu výslovnosť na DVD nosičoch so spracovanými rozprávkami. Rozprávky boli s titulkami, mohli si aj zaspievať poučenia z rozprávok a zároveň sa učil nové slová.

               Žiaci 5.ročníka si vybrali ľubovoľnú rozprávku v anglickom jazyku, ktorú si prečítali a následne pripravili krátku prezentáciu o prečítanej rozprávke aj s obrázkami, porozprávali stručný dej,  ostatných naučili aj neznáme slová.

              Žiaci 6.ročníka čítali na hodinách rozprávky „Maľované čítanie“ kde na základe slovíčok na okrajoch príbehu vvysvetlených pomocou obrázkou pri čítaní nahrádzali sami slovami, neskôr už aj bez nazerania a pomoci. Po dočítaní rozprávky prerozprávali spoločne príbeh.

               Žiaci 7., 8. a 9.ročníka dostali neznáme texty, ktoré si prečítali a vo dvojiciach sa snažili správne doplniť a vyhľadať informácie na základe cvičení, vychádzajúcich z textu. Cvičenia boli zamerané na vyhľadanie a porozumenie významu slov, doplnení pravdivosti, či nepravdivosti tvrdení ako aj získanie dôležitých informácií z textu. Po skončení cvičení sme si skontrolovali správnosť odpovedí.

          Žiaci 8.ročníka si prečítali aj ľubovoľné krátke dievčenské romány, dobrodružné príbehy, či iné zaujímavú príbehy a urobili krátky projekt k čítanému, stručne porozprávali o čom kniha je a doplnili obrázkami.

          Ďalšiu hodinu v 8. triede sme venovali čítaniu knihy D.Dufoe: „Robinson Crusoe“. Kniha je doplnená cvičeniami na porozumenie pred čítaním, po čítaní aj za každou 2.kapitolou. Žiaci si cvičenia pochvaľovali, udržiavali ich pozornosť a porozumenie textu bolo jednoduchšie.

          Dúfam, že takéto mimo čítankové aktivity žiakov zaujali natoľko, že siahnu aj po anglických knihách, veď ako narastie sebavedomie, keď zdoláme aj tú najjednoduchšiu knihu v cudzom jazyku a ešte sa nám aj páči!

          28.3.2018                                                                                                                                                Mgr. Helena Žigová

          Marec – mesiac knihy

          Už sme čítali

          Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.
          Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých, a preto sme sa aj my dňa 28.3.2018 v 2. triede na hodine čítania učili inak.

          Žiaci spoločne vytvorili jeden veľký plagát kníh, ktoré počas školského roka už stihli prečítať.  Žiaci zhrnuli obsah 3 prečítaných kníh, meno autora, hlavné postavy a nakreslili ilustráciu k danej knižke. Žiaci pracovali na projekte spoločne. Druhou aktivitou, ktorú žiaci na hodine robili bola práca s textom. Žiaci  po prečítaní textu vyplnili pracovné listy a otestovali sa.  

          Navštívili sme aj obecnú knižnicu a založili sme si triednu knižnicu z kníh, ktoré žiaci priniesli z domu a podelili sa o ne so svojimi spolužiakmi.

                                                                                                                                                            Mgr. Veronika Caletková

          Putovanie s Hrebendom

          Dňa 27.3.2018 prváci zážitkovým vyučovaním si priblížili život  Mateja Hrebendu.

          Navštívili sme školskú knižnicu, kde sme urobili výber starších kníh a časopisov. Pod vedením p.uč. Mgr. Emy Kaplockej sme „putovali po krajine“ (škole), kde sme spoločne viezli tieto knihy a časopisy aj iným deťom. Knihy nám ponúkajú veselé rozprávky, básničky, príbehy. V časopisoch sú rôzne zaujímavé úlohy, ktoré rozvíjajú našu tvorivosť. Hoci sme prváci, máme z toho veľkú radosť, lebo si už samostatne vieme prečítať všetky texty.

          Po návrate nám p.uč. E. Kaplocká a p.uč. G. Hegedűšová prečítali ľudovú rozprávku „Ako šlo vajce na vandrovku“. Na záver sme sa o „Vajci“ porozprávali a zahrali sme sa ešte na ilustrátorov. Tešíme sa, že si už spoločne budeme čítať prvú knihu pre prváka - "Smieško z 1.A".

          Takéto vyučovanie sa nám páči a tešíme sa na ďalšie témy.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Lyžiarsky výcvikový kurz

          Lyžiarsky výcvikový kurz

          Žiaci 7.-9. ročníka sa v dňoch 26.2.-2.3.2018 pod vedením p.uč. L. Urbanovej a p.uč. H. Žigovej zúčastnili na týždňovom lyžiarskom výcvikovom kurze v obci Hronec. V krásnom prostredí sa naučili základy lyžovania a po úspešnom zvládnutí základov zdolávali 600 m kopec. Naučili sa hlavne bezpečne sa spustiť zo svahu aj keď miestami zľadovatenom. Všetci mali obrovskú radosť z dosiahnutých úspechov a pokrokov, ktoré žiaci preukázali. Dodalo to všetkým kus sebadôvery a hrdosti. Gratulujeme a sme na svojich žiakov nesmierne hrdé.

                                                                                             Ing. Lucia Urbanová, Mgr. Helena Žigová

          M.R.Štefánik: „Som hrdý, že som Slovák“

          Naši žiaci 6.-9.ročníka pod vedením p.uč. Mgr. Emy Kaplockej a Mgr. Márie Holečkovej si dňa 23.2.2018 návštevou divadelného predstavenia v DAB v Nitre „Štefánik – slnko v zatmení“ pripomenuli jednu epochu novodobých dejín nášho národa, ktorej predstaviteľom bol hrdina generál Milan Rastislav Štefánik. Zoznámili sa s jeho prácou, cestovaním, myslením, chápaním sveta i s vymanením slovenského národa spod nadvlády rakúsko-uhorskej monarchie. Spoločne s Tomášom Garykom Masarykom po 1.svetovej vojne 28.10.1918 sa podieľali na vzniku spoločnej krajiny bratov Čechov a Slovákov – Československej republiky.

          Dielo generála Štefánika malo by poznať čo najväčší počet Slovákov, žiakov, či študentov, aby sa aspoň málom podobali jeho osobnosti a milovali svoju domovinu, ako ju miloval a bol na ňu hrdý sám M.R.Štefánik.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Pamiatka zosnulých

          Dňa 3.11.2017 si žiaci prvého stupňa našej ZŠ uctili pamiatku zosnulých na miestnom cintoríne. Zapálené sviečky a kvety položili aj k pamätníkom padlých vojakov, ale i spoluobčanov, ktorí zahynuli v I. svetovej vojne. Boli to skutoční hrdinovia. Pokoj ich dušiam. Buďme vďační za ich obetu, pretože vďaka nej môžeme žiť v mieri.


          Mgr. G. Hegedušová

          20. október   - Medzinárodný deň stromov.

          Je čas trošku zveľadiť si svoje vedomosti o stromoch. Dňa 24. 10. 2017 sme prostredníctvom prezentácie  zo žiakmi 1. – 4- ročníka prezreli stromy, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v našom okolí.

          Zamerali sme sa hlavne na znaky, podľa ktorých sa dajú rozoznať. Spomenuli sme možnosti využitia dreva, zaujímavosti - ,, Čo nám dali stromy „. Žiaci si mohli pozrieť a chytiť do rúk niektoré plody a listy ihličnanov a listnatých stromov.

          Keďže Medzinárodný deň stromov oslavujú všetky stromy, vybrali sme si aj ukážky  cudzokrajných stromov.

          Zaujímavosti

          • Do najväčšej výšky dorastajú sekvoje (78m, 9m priemer kmeňa)
          • Najmohutnejší strom na svete je sekvojovec  mamutí s menom  General Sherman, ktorý sa nachádza v Kalifornii
          • Najstaršie stromy na Slovensku sú lipa kráľa Mateja v Bojniciach a dub v Dubinnom (700 rokov)
          • Africké baobaby dokážu v sebe zadržať aj 120 000l vody
          • Najrýchlejšie rastúce stromy sú austrálske eukalypty, ktoré za necelých 20 rokov narastú až do výšky 35m
          • Najdlhšie listy má Palma Rafia (12m).

           

          Na záver sme si pozreli prírodopisný film Kráľovstvo lesa. Cieľom tohto filmu bolo uvedomiť si kompletný význam stromov v prírode, ktorá je domovom všetkých lesných živočíchov . Kráľovstvo lesa v priebehu štyroch ročných období odkrýva tajomstvo kolobehu života od jeho samotného zrodu.

          Svoje pocity a vzťah k prírode žiaci vyjadrili kresbou na tému Lesné spoločenstvo.

          Vypracovala : Mgr. Magdaléna Madarászová

          Deň stromov

          Dňa 23. októbra sme si pripomenuli Medzinárodný deň stromov. Cieľom tejto aktivity bolo pripomenúť si význam stromov. Žiaci boli oboznámení prostredníctvom prezentácii o dôležitosti lesov. Čo poskytujú pre človeka, ale aj pre zvieratá, ktoré v nich žijú. Prednáška bola zameraná aj dôležitosť dažďových pralesov, ktoré produkujú obrovské množstvo kyslíka a nazývajú sa pľúcami Zeme.

          Žiaci si svoje vedomosti získané prostredníctvom prezentácii vyskúšali v súťažiach. Triedy medzi sebou súťažili v kresbe stromov, tvorbe poézie na tému strom a rôznych vedomostných súťažiach.

          Víťazmi súťaže sa stali žiaci 8. ročníka – blahoželáme!

          Bc. Helena Stanková

          Svetový deň pošty

          Celkovo 192 štátov Svetovej poštovej únie si 9. október pripomína ako Svetový deň pošty. Slovenskí poštári tento deň oslavujú od roku 1920, kedy bývalá Československá republika vstúpila do Svetovej poštovej únie.

          Dňa 10.10.2017 (v utorok)  sa  žiaci prvého stupňa na 5. Vyučovacej hodine sa oboznámili so službami pošty a načo pošta slúži. Žiaci mali pripravenú prezentáciu na danú tému, po skončení prezentácie nasledovala rozprávka o Poštárovi Patovi. Po skončení rozprávky sa žiaci premiestnili do svojich tried, kde vypracovali pracovné listy a tým overili vedomosti. Za pomoci pani učiteľky sa žiaci naučili ako sa vypĺňa šeková poukážka a podací list.

          Mgr. Eva Mahútová

          Exkurzia v Emilových sadoch

          V piatok 20.10.2017 prváci a druháci navštívili ovocné sady v Dvoroch nad Žitavou. Oboznámili sa s prácami v ovocinárstve. Špeciálnym vláčikom sa odviezli priamo do sadu, kde ovocinári pestujú jablká. Potom si vypočuli prednášku o pestovaní rôznych ovocných plodín, ktorá bola spojená s ochutnávkou jablkového nápoja. Napokon sme si mohli vo firemnej predajni kúpiť vlastné produkty.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Šarkaniáda

          Tak, ako k detstvu patrí zábava, šantenie, pohyb, tak k jeseni patrí púšťanie šarkanov. Naši žiaci na 1. stupni v spolupráci s triednymi p.učiteľkami sa na tento deň pripravovali niekoľko dní. Pripravili si materiál na zhotovenie šarkanov a podľa návodu si za pomoci vyučujúcich vyrobili veselých šarkanov. Deti sa na púšťanie šarkanov veľmi tešili, slniečko nám spríjemňovalo pobyt na čerstvom vzduchu, avšak chýbal nám vietor "do plachiet". My sa však nevzdávame, radi si na priaznivý vietor počkáme, kedy naše šarkany určite vzlietnu.

          Šarkaniádu sme vyhodnotili a odmenili sme deti s najkrajšími šarkanmi. Nezabudli sme ani na snahu tých najmladších. Na záver sme si posedeli pri chutnom čajíku.

          Mgr. Ema Kaplocká

          Svetový deň ochrany zvierat

          4. októbra si pripomíname Svetový deň ochrany zvierat. Žiaci na prvom stupni sa 4. vyučovaciu hodinu učili o najlepšom priateľovi človeka – o psovi. Prostredníctvom prezentácie sa žiaci dozvedeli pôvod  tohto dňa,  ako sa treba starať o šteňa, ale aj to ako sa ľudia mnohokrát nehumánne správajú k zvieratám.

          Po skončení prezentácie sa všetci žiaci pobrali do svojich tried, kde si overili svoje vedomosti  zamerané na zvieratá a ich starostlivosť.

          Nakoniec ich čakala aj sladká odmena za ich aktivitu počas prezentácie.

          Mgr. Veronika Caletková

          Svetový deň ochrany zvierat

          4.októbra sa naši žiaci posledné vyučovacie hodiny učili trochu inak. Cieľom našej aktivity bolo naučiť žiakov, že našu úctu si zaslúžia  aj zvieratá, pretože sú súčasťou nášho života. Pomocou súťaží, tvorby básní, kvízov, čítania a prezentácií sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých faktov.

          Bližšie sme sa zamerali na domácich maznáčikov, lebo sa často stávajú obeťou lenivosti a krutosti detí. Deti si mohli vypočuť priamo z úst spolužiakov, čo všetko obnáša chovať doma zvieratko. Niektorých domácich maznáčikov si mohli pohladkať a chytiť do rúk. Takto sa priamo zoznámili s morskými prasiatkami, škrečkami, trpasličím králikom a malou rybkou. Prostredníctvom prezentácie nám jeden žiak predviedol nie priamo tradičného domáceho maznáčika – Emu hnedého.  Pozreli sme si aj zaujímavé video našej siedmačky. Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli, aby bol tento deň zážitkom pre každého.

          Mgr. Marcela Jiríčková

          EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV  

          Dňa 27.9.2017 sme oslávili EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV trochu netradične.

          Žiaci v priebehu dňa absolvovali aktivity  z anglického a nemeckého jazyka. Boli rozdelený do 2 skupín : 5.-6.ročník a 7.-8.-9.ročník. Obe skupiny sa vystriedali v aktivitách rôznej úrovne pod vedením učiteliek cudzieho jazyka, p.uč. Žigovej a Urbanovej.

          Žiaci piateho a šiesteho ročníka začali zoznamovaním sa s faktami o jazykoch, ktoré poznáme a následne robili kvíz, ktorý bol vyhodnotený a víťazná trieda si pripísala body do celkového hodnotenia tried v aktivitách. Po absolvovaní kvízu nasledovali rozprávky v nemeckom, anglickom, maďarskom a ruskom jazyku. Zaujímavé bolo sledovať, koľko slov si žiaci zapamätali z rozprávok.

          Ďalšej časti aktivít sa zúčastnili v jazykovej učebni, kde sa  začalo ukážkami kníh a časopisov v rôznych jazykoch. Žiaci dokonca prečítali a preložili krátke úryvky z kníh v maďarskom, českom a anglickom jazyku, p. uč.Žigová  im prečítala pár viet z nemeckého a ruského časopisu aj s ukážkou azbuky.

          Nasledovali aktivity v anglickom jazyku:

          • Ulož čísla napísané slovom podľa poradia
          • Zatúlané písmeno – žiak z každej triedy vytiahol písmeno abecedy a na dané písmeno vymysleli čo najviac slov v časovom limite. Mali úžasnú slovnú zásobu J
          • – žiaci hádali po písmenkách slovo v anglickom jazyku
          • – žiaci dostali kartičky s obrázkami a kartičky s opisom, museli čo najrýchlejšie nájsť správny opis vecí na obrázkoch
          • Bežiaci diktát – v triede boli pripnuté texty, ktoré museli bežci prečítať, zapamätať si a rýchlo nadiktovať pisárovi. Pisár ich napísal na papier. Zvíťazila skupina, ktorá mala napísaný celý text prvá a mala čo najmenej chýb.

          Celá konverzácia prebiehala v anglickom jazyku, žiaci reagovali na pokyny učiteľky.

          Na záver mohli žiaci nazrieť do kníh na výstavke a všetci boli odmenený sladkosťou.

          Žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka po krátkom rozhovore o každoročne oslavovanom Dni európskych jazykov začalo overovanie svojich vedomostí z anglického jazyka krátkym videom: Turistický sprievodca po New Yorku. Následne mali napísať 5 vecí, ktoré sa nachádzajú v New Yorku.

          Nasledovali aktivity v anglickom jazyku:

          • – 1 žiak hláskoval slovo, 2. žiak zo skupiny ich písal na tabuľu. Ak diktujúci aj píšuci žiak nespravili chybu, dostali bod
          • – žiak z 1 skupiny si vybral kartičku so 4 slovami,  ktoré opisoval spoluhráčom, bez použitia daného slova, spoluhráči museli slovo uhádnuť
          • Bežiaci diktát – v triede sa nachádzali texty,  ktoré museli bežci prečítať, zapamätať si a rýchlo nadiktovať pisárovi. Pisár ich napísal na papier. Zvíťazila skupina, ktorá mala napísaný celý text prvá a mala čo najmenej chýb.
          • – žiak zo skupiny napodobňoval činnosť, ktorú videli na kartičke a spoluhráči hádali sloveso.

          Všetci žiaci boli odmenení sladkosťou.

          Druhej časti aktivít sa starší žiaci presunuli do sveta nemeckého jazyka, kde ich čakal kvíz o jazykoch, ako aj turistický sprievodca Viedňou. Po vzhliadnutí krátkeho videa mali žiaci za úlohu napísať 5 pamiatok, ktoré sa vo Viedni nachádzajú. Ďalšiu časť trávili hrou nemeckého pexesa.

          Na záver dňa nasledovalo po spočítaní všetkých získaných bodov vyhodnotenie. Najviac bodov získala 6.trieda – GRATULUJEME !

          Ďakujem za spoluprácu pani učiteľkám Jiríčkovej, Stankovej, Urbanovej a Horváthovej

          Spracovala: Mgr. Helena Žigová

          Deň mlieka v škole.

          Toto projektové vyučovanie sa uskutočnilo 28.9.2017 (vo štvrtok).Deň sme začali v bielych tričkách
          a s mliečnou desiatou. Počas dvoch vyučovacích hodín sa žiaci oboznámili prostredníctvom
          prezentácie s významom mlieka v našom živote a následne si v kvíze otestovali vedomosti o mlieku
          a o jeho vplyve na naše zdravie. Po kvíze si triedy vybrali svojich zástupcov do súťaže zručnosti, kde
          mali za úlohu postaviť vežu z jogurtových kelímkov, tak aby bola čo najvyššia v časovom limite dvoch
          minút. Na záver aktivít sa triedy prezentovali so svojim básnickým črevom a spoločnými silami zložili
          básničku o mlieku. Tie najlepšie prikladáme.
          Deň mlieka v škole tvoril jednu z častí celoškolskej súťaže o najaktívnejšiu triedu. V tejto časti sa stali
          víťazmi žiaci 8. ročníka.

          Aktivitu viedla p.uč. Ing. Miriam Horváthová

          MLIEKO
          Mlieko, čo mám rád,
          Postavil by som z teba hrad.
          Bielkoviny, vápnik v sebe máš
          A vitamíny nám rozdávaš.
          Celý deň by som ťa stále pil
          Až by som sa z toho zbláznil.
          Hoci ma už mátaš celé noci,
          Neviem, či mám chovať ovce, kozy.
          Kosti, zuby mi posilňuješ,
          a jogurty pripravuješ.
          Tvaroh, bryndzu tiež mám rád,
          Zaháňajú stále hlad.
          Si prvá vec, ktorú som ochutnal,
          Keď som svoju mamu spoznal.
          Moje srdce bije iba pre teba,
          Priniesol by som ti modré z neba.

          Žiaci 8. ročníka

          MLIEKO
          Mlieko chutí dobre,
          pijú ho aj bobre
          Posilní nám svaly
          každý deň by sme ho piť mali.
          Mne veľmi chutí,
          každý si na ňom pochutí.
          Dnes si ho dám,
          Rada ho mám.
          Dnes je jeho deň,
          Hneď si idem preň.
          Jogurty a smotany sme si dali,
          Všetko, čo nám mamičky prichystali.
          Je zdrojom vápnika, nevyrobí ho žiadna
          fabrika.

          Alexandra Hamranová, 5. ročník

          Deň obetí holokaustu a rasového násilia

          31.10.2001 schválili poslanci Národnej rady SR (NR SR) návrh zákona, ktorý určil nový pamätný deň SR. Stal sa ním 9. september - Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

          6.9.2017 sa aj na našej škole uskutočnila prednáška na túto tému. Žiaci druhého stupňa sa zúčastnili prednášky spojenej s premietaním filmu. V prvej časti im pani učiteľka Stanková vysvetlila pojem holokaustu, a v krátkosti zhrnula fakty. V druhej časti žiaci sledovali film: „Chlapec v pásikavom pyžame.“

           

          Školský výlet  Schönbrunn 12.6.2017

          Koniec školského roka je časom školských výletov. V tomto roku sme sa vybrali za hranice Slovenska. Navštívili sme ZOO Schönbrunn. Nachádza v zámockom parku Schönbrunn, takmer v centre mesta. Je to najstaršia zoologická záhrada v Európe (Tiergarten Schönbrunn - od r. 1752).

          Záhrada je rozdelená na niekoľko samostatných pavilónov. V pavilóne dažďového pralesa sme našli na tisícoch štvorcových metroch pravú džungľu z Bornea s visiacimi netopiermi. V akváriách a teráriách žijú zvieratá z oblasti Amazonky a koralových útesov. Púštny pavilón  ukrýva faunu a flóru z púštnych oblastí. V polárnom pavilóne  sme obdivovali tučniaky a tulene.

          Asi najväčšou atrakciou boli chránené pandy veľké, ktoré priviezli z Číny. Vo výbehoch sme videli aj slony, hrochy, nosorožce, levy, tigre a rôzne druhy opíc. Bolo čo obdivovať. Pre deti i dospelých umiestnili v areáli veľa oddychových zón a interaktívnych hier. Overiť svoje jazykové schopnosti sme si mohli pri kupovaní občerstvenia a suvenírov.

           V ZOO aj v okolí celého zámockého parku premáva panoramatická železnica. Prešli sme okruh cez zámocký park, trval pri rýchlosti jazdy 10 až 15 km/h asi päťdesiat minút. Na prvej zastávke pri Gloriette („pamätník“ víťazstva Rakúska v bitke pri Kolíne) sme si vychutnali  pohľad na  nádherné francúzske záhrady. Nachádza sa tu kaviarnička, v ktorej sa pravidelne usporadúvajú komorné koncerty. V zámockom areáli  sme obdivovali rozsiahle kvetinové záhony, fontány ozdobené sochárskymi výjavmi, množstvo lavičiek, studní a cestičiek.

          Prežili sme jedinečný zážitok a domov sme sa vrátili unavení, ale obohatení novými zážitkami.

          Medzinárodný deň detí

          Medzinárodný deň detí je sviatok, ktorý oslavujú deti v mnohých krajinách. Oslávili ho aj naši žiaci spolu so svojimi pani učiteľkami, ktoré pre ne pripravili množstvo súťaží.  Prv než ich však absolvovali,  prostredníctvom prezentácie sa dozvedeli odkiaľ  k nám  MDD prišiel, prečo ho slávime a čo sa v tento „slávnostný“ deň v škole nerobí.  No predsa sa neučí. A to platilo aj dnes. Po zvládnutí všetkých disciplín čakala na deti sladká odmena od pani riaditeľky ktorej sa veľmi potešili. Všetci sa už tešia na ďalšie takéto dni v škole.

          Mgr. Veronika Caletková

          Praveká súťaž

          Žiaci 6. triedy sa zapojili v mesiaci marec do 7. ročníka Veľkej pravekej súťaže, ktorú organizuje Múzeum praveku v Bojniciach. Na hodinách literatúry a dejepisu vytvorili veľký komiks – s témou: Jeden deň pravekého človeka. Plagát umiestnili na chodbe školy, aby si komiks mohli prečítať všetci žiaci. Šťastie pri žrebovaní o zájazd do Bojníc síce nemali, no určite sa zapoja aj do ďalších ročníkov súťaže.

          p. uč. Mgr. M. Čalfová

          Anglické divadelné predstavenie

          Dňa 3.5.2017 sme sa zúčastnili na anglickom divadelnom predstavení v Hurbanove, ktoré malo u žiakov veľký úspech.

          Žiaci 4. a 5.ročníka sa zúčastnili na predstavení „Puss in boots“, kde bolo 50% hovoreného slova v anglickom jazyku a 50% v slovenskom jazyku. Šancu na pochopenie mali tak všetci žiaci, bez ohľadu na študijné výsledky. Najväčšiu odozvu malo divadlo v 4.ročníku, kde žiaci samotní nacvičujú rôzne divadelné scénky. Vedeli teda adekvátne ohodnotiť aj prácu hercov a kvalitu kulís a oblečenia. S radosťou si zaspievali vypočuté piesne aj po vystúpení, ktoré sme si pustili z nahrávok dodaných k vystúpeniu.

          Žiaci 6.- 9.ročníka sa zúčastnili na predstavení „Peter Black 3“ s 90% hovoreného slova v anglickom jazyku, ktoré je nadviazaním na predošlé časti Peter Black. Žiaci ako aj kolegovia, ktorí nie sú učiteľmi anglického jazyka potvrdili veľmi jednoduchú slovnú zásobu a zrozumiteľný príbeh, ktorý je jasný z hry. S radosťou som zistila, že žiaci 6.ročníka vedeli zreprodukovať príbeh, doplniť a preložiť cvičenia k danému príbehu po návšteve predstavenia bez najmenších problémov.

          Som rada, že sa takéto náučné predstavenia tvoria a máme možnosť ich navštíviť. Takže o rok znova v divadle J

          Mgr. Helena Žigová

          Deň Zeme na ZŠ

              V piatok 21.apríla sme si pripomenuli sviatok Zeme, na štvrtej a piatej vyučovacej hodine.
              Žiaci 1. - 4. ročníka súťažili v triedení odpadu. Hravou formou sa oboznámili s formami separovaného zberu a jeho úlohou v ochrane životného prostredia. Hrou - Trhanie Zeme - sme ukázali žiakom súvislosti medzi výrobkami dennej spotreby a ich prirodzeným výskytom na Zemi. Na záver sme sa porozprávali o možnostiach recyklácie odpadov a ich opätovnom využití.
              Žiaci 5. ročníka si pripravili plagáty na tému: Akú chcem mať Zem. Každá dvojica prezentovala svoj projekt pred ostatnými. Vysvetlili nám zároveň, čo chceli svojou kresbou povedať.
              Šiestaci si pripravili prezentácie a projekt na tému: Ohrozené druhy na našej planéte - kde sa zvlášť venovali ohrozeným druhom na Slovensku a vo svete. Poukázali na príčiny vyhynutia druhov a na to, ako sa správať v budúcnosti. 
              Siedma trieda si pripravila prezentáciu a projekt na tému: Ozónová diera. Vysvetlili, čo ju spôsobuje, a ako by sa mali v budúcnosti správať, aby sa nezväčšovala.
              Žiaci 8. ročníka si pripravili prezentáciu na tému: Neodhadzujme v prírode a separujme. Zvlášť sa venovali plastom, papieru, kovom a sklu. Vysvetlili, čo sa ako separuje, do akých farebných nádob. Tiež vysvetlili spôsob recyklácie. Zároveň upozornili aj na to, ako dlho sa každý druh odpadu v prírode rozkladá. 
          Pripravili nám plagát, kde urobili súhrn tém.
               Na záver sme žiakov pohostili výbornými jabĺčkami zo slovenských sadov a jablkovou prírodnou šťavou. Prežili sme pekný záver týždňa a žiaci ukázali, že im nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty.

           

          Vynášanie Moreny

          Žiaci zo  ZŠ v Dulovciach  pripomenuli  sebe i Dulovčanom  starodávny  slovanský zvyk..".Vynášanie  Moreny".
           Krásnu Morenenku nám  zhotovila babka Rusňáková. Obliekla ju  do  ľudového kroja a vypchala slamou. Na hlavu uviazala
           "kašmerák".  Deťúrence  niesli  v  rukách "hoja ďunde" - halúzky a kvety ozdobené  farebnými  stužkami.
           Deti  i  niekoľkí   dospelí sa poobliekali  do ľudových  krojov  a vybrali  sa i  s Morenou k  dulovskému  potoku..Tam
           predviedli svoj  program - recitovali, opytovali sa, zaspievali  a  čenovia  DFS - Lúčik  zatancovali krátky  tanček. Nazabudli  sa
           spýtať Kvetnej  nedele, kde  stratila kľúče, ale ani  poprosiť  Juraja   o  viac slniečka . Za účasti  starostu obce i  divákov sa
           rozlúčili  s  Morenou. Slamenná panna  zhorela  a  bola  hodená do  potoka. Týmto   ľudovým zvykom   starí  Slovania  zaháňali
           tmu,choroby  a  zimu.

          Vychovávateľka Helena Daničová

          Deň narcisov 7.4.2017

          Už tradične sme sa spolu so žiakmi našej školy zapojili do zbierky Ligy proti rakovine. Pedagógovia, žiaci a všetci zamestnanci prispeli svoju troškou. Deviataci a ôsmaci sa vybrali do ulíc obce a vyzbierali finančné príspevky od obyvateľov Duloviec. Celková  suma bola 296 €.

          Všetkým ešte raz ďakujeme.

          Mgr. M. Jiríčková

          Čo je deň narcisov?

          Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa konala už po 21-krát. Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov zároveň pomôže naakumulovať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.

          Liga proti rakovine počas celého roka pripravuje projekty a programy, ktorými pomáha pacientom v ich konkrétnych problémoch, situáciách a výzvach. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.

          Pripnutím žltého kvietku v Deň narcisov vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami, že ich boj sa týka nás všetkých a že majú našu podporu.

          Podľa:  https://www.dennarcisov.sk/o-dni-narcisov

          Pochovávanie basy

           

          Posledný februárový deň 2017 sa v našej škole niesol v znamení BASY. Deti i rodičia sa poobliekali do ľudových krojov, rôznych masiek a vybrali sa sprievodom od školy k OÚ v Dulovciach. Cestou deti spievali ľudové piesne v doprovode našej harmonikárky - Barborky Bilkovej. Pred OÚ nás očakávali diváci i pán starosta. Deti zo školského klubu predviedli pochovanie basy, ktorú priviezli na ozdbenom vozíku. Recitovali jej rozlúčkové básne, dokonca humornú  modlitbu. Nechýbal ani  detský pán farár, ani svätenička z páperovej pracovky, či  kýblik s vodou. Deti z  DFS Lúčik zaspievali pekné piesne. Nakoniec basu prikryli hrobári  čiernym súknom a dievčatá ozdobili kvetmi. Kamenári položili náhrobný kameň. Pán  starosta sa deťom poďakoval a venoval im výslužku, ktorú potom po návrate do školy zjedli. Týmto spôsobom sme sa rozlúčili s fašiangami a tešíme sa na jarné sviatky.                                                                                                                                                                                                                                     Helena  Daničová - ŠKD

          .. už sme BASU pochovali...

                      

                      V posledný deň pred popolcovou stredou sa v ZŠ v Dulovciach uskutočnil starodávny slovanský zvyk - "Pochovávanie basy". Sprievod detí a dospelých v ľudových krojoch a maskách sa vybral k OcÚ v Dulovciach. Ozývali sa ľudové piesne (Fašiangy-Turíce, Bodaj by vás, Sedemdesiat sukien mala...) V doprovode harmonikárky Barborky a huslistky Terezky. Pri OcÚ nás čakali diváci i starosta obce. Basu viezli chlapci na vozíku, doprevádzal ju "farár, hrobári, plačky i tetky sviečkárky." Nechýbala ani smrtka s kosou. Atmosféra bola veselá. Dulovčanky vyvetrali starodávne kroje, za ktoré si vyslúžili obdiv. Deti predniesli humorné básne, členovia DFS Lúčik zaspievali. Potom už len "farár" posvätil prachovkou basu, hrobári prikryli hrob, deti ho obložili kvietkami a kamenár umiestnil náhrobný kameň. Záverečnou modlitbou sme sa rozlúčili. Starosta obce sa deťom poďakoval a podaroval aj fašiangovú výslužku. V košíkoch sme si priniesli do školy, klobásu, slaninu, tlačenku a detské šampanské. Mamičky napiekli fánky i sladké pečivo. Vo vestibule školy sa uskutočnil "kar". Deti sa pohostili, občerstvili a spokojné odišli domov v očakávaní nastávajúcej slávnosti - Vynášanie Moreny.

          Helena Daničová - vychovávateľka ŠKD   

          Deň materinského jazyka - 21.február

          Medzinárodný deň materinského jazyka sa na celom svete pripomína 21. februára. Vyhlásila Organizácia spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v novembri 1999. Na konferencii schválilo UNESCO  rezolúciu, v ktorej boli zahrnuté odporúčania, aby sa vytvorili opatrenia na podporu mnohojazyčnosti. Tento deň mal viesť k tomu, aby si všetky národy sveta uvedomili hodnotu jazykov a rodnej reči. Prvýkrát sa Medzinárodný deň materinského jazyka bol v roku 2000.

          P. uč. prvákom pripravila pracovné listy, ktoré spoločne vypracovali po diskusii na tému spisovná slovenčina. Porozprávali sa o známych vierozvestcoch sv. Cyrilovi a Metodovi, Ľ. Štúrovi, slovenských nárečiach, štátnych symboloch.

          Druháci si k tomu pripravili nasledujúce aktivity:

          Čítanie slovenských ľudových rozprávok - P. Dobšinský - Medovníkový domček, O kozliatkach,...

          Vyhľadávanie zapisovanie a vysvetľovanie nových  neznámych slov - chýr, nechyrovať, omaciavať, paripa, chyža, barina, zmordovaný, háby, halena, mech...

          Obohatenie slovnej zásoby - tvorenie viet s použitím nových neznámych slov - súťaž chlapci proti dievčatám. 

          Žiaci 3.ročníka si tento deň pripomenuli rozhovorom a aktivitou "Písmenko". Podľa dohodnutých pravidiel mali uhádnuť myslené vybrané slovo. Zábavnou formou sme si rozvíjali slovnú zásobu a pravidlá slovenského pravopisu.

          Žiaci 4.ročníka zostavili „Dulovský nárečový výkladový slovník“. Od rodičov, starých rodičov, susedov – pôvodných obyvateľov Duloviec zozbierali nárečové slová, ktoré usporiadali podľa abecedy. Slovník je otvoreným dokumentom, ktorý priebežne dopĺňajú. Zároveň si priebežne pripomíname aj zachovanie  ľudových tradícií nášho regiónu.

           Exkurzia v obci Pribeta

          Dňa 2.2.2017 sa žiaci prvého stupňa vybrali s pani učiteľkami do blízkej obce Pribeta. V miestnom katolíckom kostole,  Farskom kostole Najsvätejšej Trojice,  bol vystavený  Betlehem s veľkým B, pretože sa nejednalo iba o maštaľku narodenia. Bolo tam postavené celé mestečko. Postavičky ľudí i zvierat boli umiestnené do prostredia, ktoré sa čo najviac snažilo priblížiť dobu, v ktorej sa narodil Ježiš. Deti privítal miestny pán farár PaedDr. Karol Balogh, ktorý poskytol i stručný prehľad histórie tohto kostola.

          Po prehliadke kostola sa všetci presunuli do neoficiálneho múzea, v ktorom sú zhromaždené predmety denného života ľudí žijúcich na území tejto obce. V niekoľkých miestnostiach sa dali vidieť rôzne typické odevy, obuv, zariadenie domov. Všetky predmety boli úzko spojené s naším regiónom, takže deti si tu našli aj kus svojej histórie.

          Deti deťom

          Deti zo školského klubu našej školy, pripravili pre svojich malých priateľov z MŠ v Dulovciach dve divadielka pod názvom: "Zimná kráľovná a Zámoček, kto v tebe býva?". Ťažko povedať, kto sa viac tešil, či škôlkári, alebo deti z ŠKD. Odbilo desať hodín a predstavenie sa začalo. Školáci v maskách rozprávkových postavičkách a zvieratiek upútali pozornosť malých kamarátov. Pridali im ešte dve piesne o Zimičke a Rozprávke vianočnej. Po predstavení  sa deti vzájomne obdarovali nielen sladkými darčekmi, ale i krásnymi vianočnými želaniami.    

          Vychovávateľka:  Helena  Daničová              

          Mikulášska besiedka vo 4.triede

                Deti sa na besiedku veľmi tešili. Už niekoľko dní pred ňou sa s nadšením pripravovali. Zhotovili si lampášiky, s radosťou naaranžovali nádherné adventné vence, krásne vianočné ikebany. Pekne vyzdobili triedu a pripravili darčeky, ktoré si medzi sebou navzájom vymenili. Potom sme všetci už len čakali na vyzdravenie spolužiakov, ktorých postihla viróza.

                Pri malom občerstvení (ovocný čaj s citrónom, koláčiky, medovníčky a iné dobroty) sme sa všetci zabávali spoločenskými hrami, tancom a pesničkami na želanie. Takto sme si - štvrtáci a triedna uč. Mgr. Ema Kaplocká - spríjemnili jedno piatkové adventné popoludnie.

          Červené stužky

          Do desiateho ročníka celoslovenskej kampane Červené Stužky sa Základná škola v Dulovciach zapojila  aktivitami, ktoré prebiehali v období od  5. 9. 2016 do 1. 12. 2016.

          Žiaci sa na hodinách výtvarnej výchovy s p. uč.  zapojili do  výtvarnej súťaže pre žiakov ZŠ - tvorba pohľadnice na tému: „ČERVENÁ STUŽKA V BOJI PROTI HIV/AIDS“.

          Žiačky 7. a 8. ročníka vytvorili na vyučovacej hodine červené stužky, ktoré napokon rozdávali žiakom druhého stupňa a všetkým dospelým na celej škole.

          Žiaci v skupinkách  tvorili plagáty  technikou koláže na témy: HIV/AIDS, látkové a nelátkové závislosti. Plagáty boli umiestnené na chodbách školy. V tejto činnosti aplikovali vedomosti získané z prednášky o HIV/AIDS.

           V prednáške boli použité aj prezentácie o histórii kampane zo stránky Červené stužky. Žiakom boli predložené aj fakty o alkoholizme a o nelegálnych drogách.

          Mgr. M. Jiríčková

          Atlantis centrum - Levice

          Žiaci druhého stupňa, dostali od rodičovského združenia výlet do Atlantis centra v Leviciach. Žiaci sa mohli vrátiť naspäť v čase do čias Faraóna, kde boli niektorí žiaci menovaní za bohov a pripomenuli si obrat mumifikácie. 

          V druhom programe sa z nich stali doktorky a doktori. Zopakovali si poznatky z biológie, vyskúšali si prvú pomoc na figuríne. 
          Nakoniec si mohli vyskúšať rôzne logické hry.
           

          Ferdo Mravec - DAB Nitra

               Dňa 2.12.2016 sa žiaci 1.–4. roč. zúčastnili divadelného predstavenia Ferdo Mravec, v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Predstavenie bolo o mravcovi s menom Ferdo, ktorý sa rozhodol opustiť mravenisko a vybral sa do neznámeho sveta. Ferdo na svojej ceste zažil prvú lásku ale aj sklamanie a čelil množstvu nebezpečenstiev, ktoré naňho číhali na obyčajnej lúke. Herci si pre divákov pripravili niekoľko akrobatických čísel a zapájanie detí do predstavenia bolo samozrejmosťou. Žiaci mali z predstavenia obrovskú radosť, a preto aj touto cestou ďakujú rodičovskej rade za pekný kultúrny program.

               Po divadelnom predstavení, žiaci navštívili Vianočné trhy, kde si mohli vychutnať blížiacu sa vianočnú atmosféru spolu s vianočným stromčekom a betlehemom.

                                                                                                                                                       Mgr. Veronika Caletková

          Medzinárodný deň bez fajčenia

                Tento deň sme si na škole pripomenuli projektovým vyučovaním na 1.stupni v utorok 29.11.2016. Žiaci sa už pripravovali na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania, kde si pripravili plagáty, logá, či postery na danú tému. Projektové vyučovanie pripravila a viedla p. uč. Mgr. Ema Kaplocká, ktoré rozdelila do dvoch častí.

                V prvej časti všetci žiaci absolvovali aktívnu prednášku. Deti sa zapájali do diskusie, vyslovovali svoj názor na fajčenie a poukazovali na jeho škodlivosť. Dozvedeli sa o nebezpečenstve fajčenia predovšetkým u detí a mládeže, u ktorých ľudský organizmus je ešte vo vývine. Prirodzene tabakizmus je nebezpečný pre aktívnych i pasívnych fajčiarov. Cigarety obsahujú škodlivé látky, ktoré ovplyvňujú naše zdravie, predovšetkým mozog, pľúca i srdce. Do aktivity sa zapojila aj Alexandra Hamranová, žiačka 4.ročníka. Pripravila si prezentáciu v PowerPointe, s ktorou vystúpila v závere prvej časti.

                Druhá časť aktivity bola praktická. V nej si osvojené vedomosti overili prostredníctvom pracovných listov. Žiaci pracovali v skupinách a na záver v rámci spätnej väzby si zopakovali získané informácie o boji proti fajčeniu. Pracovné listy vyhodnotili triedne učiteľky.

          Čarovná  rozprávková  noc    

                ŠKD  v  spolupráci  s  rodičmi  a  priateľmi  školy,  pripravil  pre deti  nočnú  zábavnú akciu. Konala  sa od 27.10.2016  (17:45) do 28.10.2016 (8:00). Deti sa veľmi tešili na nočnú prechádzku obcou, kde bolo pripravených desať tajomných, zábavných a rozprávkových stanovíšť.

                Štartovali v 6-členných skupinkách v doprovode dospelých. Objavili Zombíkov, Babku Koštovku, Ružovú Aničku, Tajomnú čajovňu, Domček  na Stračej nôžke, Slizovú  krabičku, Tajomnú krabicu, Tri prasiatka s vlkom, Čudo so záhadným balónom a Ježibabku, ktorá ich pasovala za Smelých rytierov. Každé dieťa bolo odmenené za odvahu pochvalným listom a sladkosťami. Potom sa pohostili napečenými dobrotami od mamičiek a občerstvili sa dobrým pitím. Zostávajúcu energiu si vybili na laserovej diskotéke a hrou s balónmi. Potom sa presťahovali do "spálňovej  kinosály", kde sledovali rozprávky, pri ktorých  sladko zaspávali. Ráno si rodičia prevzali svoje ratolesti. Na cestu odvahy sa prišli pozrieť i p.riad. Ing. Beáta Szabóová a p.zást. Mgr. Viera  Kasanovská.

                Ďakujeme všetkým ochotným rodičom, starým rodičom, zúčastneným pp.uč. - Mgr. Magde Madarászovej, Mgr. Veronike Caletkovej, Mgr. Jane Múčkovej a Márii Caletkovej, obecnej  polícii, priateľom našej školy i bývalým žiakom, za účasť na tejto aktivite, ktorou sme deťom spôsobili krásny a nezabudnuteľný zážitok.

          Vychovávateľka: Helena  Daničová

          Projekt ,,Hovorme o jedle.´´

          Mliečne výrobky v 3. triede

          Z príležitosti Svetového dňa potravín sa tretiaci ZŠ Dulovce zapojili do celoštátneho projektu ,, Hovorme o jedle.´´ aktivitami o mlieku a mliečnych výrobkoch. Počas dňa sme zrealizovali nasledujúce aktivity :

          1. Aktivita: Výstava mliečnych výrobkov. Podľa obalu zisťovali zloženie a pôvod výrobku.
          2. Aktivita: Zhotovenie syrovej nátierky a ochutnávka mliečnych výrobkov.
          3. Aktivita: Vytvorenie reklamy na mliečne výrobky na tému ,,Naša mliekáreň ´´.

           Pripravila triedna učiteľka Mgr. M. Madarászová

          Varíme a pečieme zo slovenských produktov vo 4.ročníku

          V rámci týždňa „Hovorme o jedle“ sa štvrtáci 12.10.2016 zapojili do aktivít témou „Prečo kupovať slovenské výrobky“.  Na tento deň  sa deti starostlivo pripravili, najmä preto, lebo sa tešili na toto zážitkové vyučovanie. Dievčatá i chlapci – všetci sa zahrali na malých kuchárikov a cukrárikov.  Úlohy si rozdelili podľa záujmu.

                 Pripravili si ingrediencie, ktoré nám poskytla slovenská záhrada a vypestovali slovenské pracovité ruky. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli siahnuť po receptoch našich starých mám. Žiaci sa zapojili do všetkých činností, či už to boli prípravné činnosti – šúpanie zemiakov, jabĺk, miesenie a váľkanie cesta, čistenie a umývanie kuraťa... Nemenej dôležité práce boli umývanie riadu, ale aj upratanie pracovných stolov. Vybrali sme si jednoduché a chutné jedlá – pečenú kačicu ( či hus) sme z časových dôvodov nahradili pečeným kuraťom, ako prílohu sme zvolili zemiakové lokše a dusenú kapustu. Pre mlsné jazýčky, ktoré nepochybne máme asi všetci, sme upiekli chutný jablkový koláč.

                   Pri ochutnávke jedál sme si pripomenuli dôležitosť pestrej stravy pre zdravý vývin nášho organizmu a pre zdravie človeka vôbec. Malé rúčky boli veľmi šikovné, dokázali splniť cieľ aktivity. Hrdo sa mohli popýšiť svojimi produktami a ponúknuť aj hostí. Aktivita úzko súvisí s obsahom učiva vo vlastivede, slovenskom jazyku, či pracovnom vyučovaní. Prípravou slovenských jedál si osvojili aj učivo o našich kultúrnych ľudových tradíciách.

          Recept na jablkový koláč:

          Ingrediencie - podľa veľkosti plechu (na tortovú formu stačí polovicu, na veľký plech treba zvýšiť množstvá dvojnásobne):

          • 320 g hladkej múky
          • 100 g práškového cukru
          • pol balíčka prášku do pečiva
          • 200 g masla alebo rastlinného tuku
          • 4 žĺtky

          Jablková plnka:

          • 1000 g očistených jabĺk
          • 200 g cukru
          • 1 balíček vanilkového cukru
          • 1 balíček škorice (podľa chuti)

          Bielkový sneh:

          • 4 bielky
          • 200 g práškového cukru

          Postup: V múke, v ktorej sme rozmiešali prášok do pečiva a cukor, rozsekáme nožom maslo alebo rastlinný tuk, pridáme žĺtky a zamiesime cesto, ktoré necháme odpočívať. Plech vymastíme a vysypeme múkou, resp. použijeme papier na pečenie. Vložíme doň cesto, ktoré sme rozdelili na dve polovice. Obidve časti zvlášť upečieme. Na upečené natrieme jablkovú plnku, prikryjeme druhým plátom a navrch dáme bielkový sneh, znova vložíme do rúry a dopečieme.

          Jablková plnka: Očistené jablká postrúhame na strúhadle s veľkými riečicami, pridáme vanilku a škoricu a všetko spolu zmiešame (dobre je vyžmýkať šťavu, ktorá vznikla strúhaním jabĺk; zo šťavy pripravíme chutný 100%-ný džús).

          Bielkový sneh: Do tuhého snehu ušľahaného z bielkov pridáme cukor a nad parou dotuha vyšľaháme. Sneh nesmie tiecť.

          Všetkým, ktorí si pripravíte tento chutný koláč z jabĺk z našich sadov prajeme dobrú chuť! My sme ju mali smileycheeky .

          Aktivitu viedla Mgr. Ema Kaplocká

          preco_nakupovat_slovenske_vyrobky.ppsx   

          Hovorme-o-jedle_Janka_a_Vero.ppsx

          HOVORME_O_JEDLE_ovocie_a_zelenina_z_nasicch_sadov.ppsx

          Exkurzia – Emilove sady Dvory nad Žitavou a gazdovský dvor Branovo.

          Dňa 4. 10. 2016 žiaci 1. až 4. ročníka navštívili Emilove sady pri obci Dvory nad Žitavou a gazdovský dvor Branovo.

          V sadoch nás zamestnanci ovocinárstva privítali s bohatým programom pre deti. Najprv nás oboznámili s chladiarenským skladom, kde nám vysvetlili podmienky skladovania jabĺk. Takto uskladnené jablká dokážu uchovať čerstvé po dobu jedného roka .

          V triediacej hale mohli žiaci pozorovať mytie ovocia, triedenie a balenie pri moderných strojoch. Pred halou nás už čakal malý traktor. Žiaci sa s radosťou  previezli zberovým vláčikom po sade. Na stromoch ešte dozrievali rôzne odrody jabĺk. Pri jabloniach sme mohli vidieť množstvo včelínov. Chovom včiel priamo v sade zabezpečujú opeľovanie ovocných stromov. Deti zaujali aj domáce zvieratá chované v areáli sadu. V sychravom počasí sa ešte vonku pásli ovce a somáre.

          Potom sme sa usadili v prezentačnej sále. Pani agronómka predniesla žiakom zaujímavú prezentáciu o vývoji jablka od kvetu až po dozretie jablka. Vysvetlila celoročnú starostlivosť o jablone, broskyne i pestovanie jahôd. Na záver sme ochutnávali produkty vyrobené z jabĺk a rôzne odrody jabĺk. Jablká i výrobky z jabĺk sme si mohli zakúpiť aj priamo v predajni.

          Potom sme sa presunuli do Branova. Na okraji dediny sa nachádza gazdovský dvor, ktorý je od roku 2012 sprístupnený pre verejnosť. Rozhodli sme sa sprostredkovať deťom vyučovanie prvouky a prírodovedy formou zážitkového učenia.

          Vstup do dvora krášlia farebné maľby, na ktorých je farmárka s náručím plným obilia, chlapec s bochníkom chleba a furman na koči ťahaný čiernymi koňmi. Na gazdovstve bolo čisto a  poriadok . Každé zvieratko malo svoj domček. Vedľa seba tu spoločne žijú sliepky, kohúty, husi, kačice, kozy, ovce, zajace, holuby, kone... . Deti si získal prítulný kocúrik, hovoriaci biely papagáj i čierny frízsky žrebec menom Max.  Po gazdovskom dvore nás sprevádzal a o všetkom pútavo rozprával Doc. Ing. Stanislav Becík, PhD (bývalý minister pôdohospodárstva), zakladateľ aj majiteľ gazdovského dvora. Deti mohli vidieť prirodzený chov zvierat aj starostlivosť o ne. Tešili sa malým psíkom i  zajačikom. Pán Becík hovoril o dôležitosti budovania vzťahu detí k prírode, zvieratkám a tiež k pôde, na ktorej sa dopestuje obilie pre chutný chlebík. Pripomenul, že domáce ovocie, zelenina, mlieko i syry chutia oveľa lepšie ako dovážané. A kúpou domácich výrobkov podporujeme prácu našich chovateľov i pestovateľov.

          Pred odchodom sme sa spoločne odfotografovali a sľúbili sme si, že sa sem na jar ešte vrátime, aby sme videli nové mláďatká, šteniatka, žriebätká, húsatká, kuriatka, kačiatka, jahniatka... a odviezli sa Hypobusom... ale o tom nabudúce.

          Mgr. Madarászová, Mgr. Hegedűšová

          Európsky deň jazykov a svetový deň cestovného ruchu   -   26.9.2016 ZŠ Dulovce

                 Ako sa už stalo tradíciou, aj tento rok sme oslávili Európsky deň jazykov, v trochu netradičnej podobe. Keďže svetový deň cestovného roku sa nám zdal veľmi atraktívny pre žiakov po prežitých výletoch a letných prázdninách. Rozhodli sme sa spojiť tieto dva zaujímavé dni. Príprava na oslavu tohto dňa prebiehala už celý týždeň. Pani učiteľky Žigová a Čalfová sa dohodli na spoločnom programe a rozdelili si úlohy. Tentokrát sme si zvolili oslavu jazykov v európskych krajinách: Slovensko, Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Rusko a Veľká Británia. Žiaci s radosťou nosili svoje suveníry z navštívených spomínaných krajín, ako aj knihy, pohľadnice, kroje a iné spomienkové predmety.

                 Rozhodli sme sa zorganizovať aktivity v 2 triedach- cestovných kanceláriách „RAPOČES“ a „MARUAN“. Obe názvy cestovných kancelárií sme vytvorili z názvov spomínaných štátov.

          Žiaci 1.-4.ročníka začali oslavu návštevou cestovnej kancelárie „RAPOČES“. P.uč. Čalfová pripravila pre žiakov zaujímavé prezentácie všetkých 4 krajín, ktoré doplnila množstvom krásnych obrázkov a spomienkových predmetov, ktoré symbolizovali dané štáty. Pripravili pre nich aj aktivity, v ktorých sa naučili pár zaujímavých slov v českom, poľskom, nemeckom jazyku a porovnávali so slovenským jazykom Zaspievali si piesne, Žiaci spoznávali známe hrady a zámky v Čechách a na Slovensku, povedali si zaujímavosti z jednotlivých štátov, zapojili sa do čítania oznamu cestovnej kancelárie na výber zájazdu. Museli z neho vyčítať dôležité informácie, čím si zdokonaľovali čítanie s porozumením. Na záver si pochutnali na občerstvení , ochutnali bryndzu, oštiepok, ale aj sladké poľské krowky.

          Žiaci 5. – 9. ročníka navštívili cestovnú kanceláriu „MARUAN“, kde p.uč. Žigová pripravila pútavé prezentácie štátov Maďarsko, Rusko a Veľká Británia. Všetky štáty tu spomínané sú deťom blízke, či už ich polohou, alebo sa o nich učili v škole. Preto ich rozprávanie zaujalo a aktívne sa zapájali do prezentácií. Doplňovali informácie zo svojich skúseností. S radosťou sa zapojili do prekladu slov, čo im umožnila znalosť maďarského a anglického jazyka. Tieto jazykové znalosti žiakov pani učiteľka využila pri písaní slov v danom jazyku, zatrieďovaní anglických slov do skupín ( OBLEČENIE, ŠPORT, ŠKOLA, JEDLO)., ako aj pri hádaní významu slov, riekankách, spievaní piesní v daných jazykoch a sledovaní úryvkov ruských  rozprávok. Porovnali si maďarskú a anglickú abecedu a ruskú azbuku. (Mladší žiaci si zaspievali aj anglickú abecedu).Na záver si pochutnali na čabajskej klobáske, ochutnali ruský, či anglický čaj s mliekom, varené v ruskom samovare. K oslave prispeli aj pani kuchárky, ktoré minulý týždeň uvarili chutný maďarský guláš a ruský boršč. Na záver dostali žiaci otázku, prečo majú cestovné kancelárie také zložité názvy, čo bez problémov rozlúštili.

          Žiaci 1. a 2. stupňa sa po hodine vystriedali v cestovných kanceláriách.

          Ďakujeme všetkým kolegyniam, pani školníčke, kuchárkam a žiakom, ktorí pomohli pri realizácii akcie.

          Pripravovali: Mgr. Helena Žigová

                               Mgr. Mária Čalfová

          Fašiangy na našej škole

          Začiatkom februára ožila škola ľudovými piesňami  a karnevalovým oblečením  detí. Konala sa totiž fašiangová  akcia  - Pochovávanie basy. Prišiel,  kto mohol i  ten,  kto sa chcel  pobaviť.V školskom klube nastala módna prehliadka masiek. Prišli i mamky, ktoré  povyťaholi  zo  skríň  poklady  starých  mám. Vo  vozíku  už  ležala basa, krásne vyzdobená  stužkami. Nechýbala ani  harmonika. Celý  sprievod sa vybral  zo  školy po  uličkách  obce. Pieseň :Fašiangy, Turíce vylákala z domov i ľudí, ktorí sa prišli  potešiť pohľadom na masky. Sprievod potešil i  starostu  obce. Privítal  ich  klobásou, sladkosťami  a darčekmi pre deti. V obecnej  knižnici ich  teta knihovníčka pohostila šiškami. Košík  sa zaplnil  dobrotami - fánkami   i pagáčikmi. Za spevu  deti  dorazili späť do  školy, kde sa začal "pohreb" basy. Za zvukov smútočnej  piesne na poslednú  cestu a ceremóniou s detským farárom,  basa absolvovala  rozlúčku. Bola pochovaná a ozdobená kameňom  i  kvetmi. Na záver sa deti  pohostili  dobrotami a nedočkavo  čakajú na Veľkonočné sviatky.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Helena Daničová                                          

          Červené stužky                                                                                                                                              

          Žiaci  a učitelia našej školy sa zapojili do 9. ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky. Niečo viac o kampani:

          je kampaň boja proti HIV/AIDS.

          Ak si 1.decembra pripnete červenú stužku, pomôžete bojovať proti tejto ťažkej chorobe.

          Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou  AIDS.

          Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal prvý december, si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili svoj postoj k HIV/AIDS.

          *Prvým posolstvom červenej stužky je  ZÁUJEM a SOLIDARITA s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS

          *Druhým posolstvom červenej stužky je  NÁDEJ, že boj s nákazou HIV a chorobou AIDS bude raz vyhratý a že hľadanie vakcíny a liečby na zastavenie bolesti a utrpenia bude úspešné.

          *Tretím posolstvom červenej stužky je  PODPORA tých, ktorí žijú s HIV/AIDS ale je aj posolstvom podpory ďalšieho vzdelávania pre tých, ktorí nie sú infikovaní HIV.

           

          Čarovná rozprávková noc

          Blížili sa Dušičky
          .
              Stalo sa už tradíciou , že v ZŠ v Dulovciach  - školský klub detí, za pomoci rodičov a pedagógov, pripravuje pre mladšie deti - Čarovnú  rozprávkovú noc.Túto nočnú akciu deti už netrpezlivo očakávali.Tešili sa na cestu odvahy.Nastali " veľké" prípravy - výzdoba vestibulu  a premena miestnosti  ŠKD na "kinospáľňu".Deti sa začali schádzať v škole o 18 - tej hodine  v doprovode rodičov.Privítala ich nočná škola, vysvietená sviečkami a rozprávkovým kútikom, ktorý bol vďačným miestom pre fotografiu.Rodičia sa  premenili na rozprávkové bytosti a roztrúsili sa po uličkách do svojich  kráľovstiev.
             V  prvom kráľovstve ich čakali piráti,prekonávali skalnatý útes,tí im poradili čo majú sledovať,aby našli ďalšie bytosti.Babka Papričková  - vo svojej chatrči - už podávala odvážlivcom tajné ingredincie,ktoré museli ochutnať.V diaľke  sa už belela postava bosorečky a kostlivca. Za odmenu zdolávali podzemný tunel a boli poslaní  k babke  vedme. Pod borovicou - skrytá vedma,  ich prepustila , až keď uhádli hádanky a mohli pokračovať v ceste. Splnový mesiac svietil pútnikom na cestu, až ich priviedol k babke bylinkárke.Tá ich už čakala  pri veľkom kotle s uvareným teplučkým bylinkovým čajom.Starká ich pohostila a porozprávala ako sa jej darí.Pustili sa hľadať ďalej.Stretli  dúšikov  - nezbedníkov,ktorí potratili svoje hračky.Deti im ich pomohli nájsť a šli ďalej,keď tu zrazu  začuli krik o  pomoc.Deti sa dostali k dračej jaskyni , kde trojhlavý drak uväznil princeznú.Bolo ho treba šabľami za
           hnať  a princeznú oslobodiť. Po toľkej námahe už narazili na  záchrannú službu,kde museli svojho najmenšieho - najustatejšieho kamaráta preniesť cez rieku. Sestrička  im  ošetrila zranenia  - polepila leukoplastom,čo sa dalo.Už sa blížili ku škole. Spod schodov ich prekvapili čertík a čertica.Bez čiernych sadzí sa to neobišlo.Prijali ich do svojho cechu a pustili ďalej. V telocvični s bielou paňou prekonávali ťažkú prekážkovú cestu. Vyslúžili si poďakovanie a sladkosť.V nočnej jedálni čakal vysutý most a  múdry zombík.Po hlavolamoch a hádankách ich odmenil  a prepustil do kinospálne.Nasledovalo pohostenie od rodičov,hudba ,diskotéka ,pochvalné listy za odvahu. Príjemne unavené deti si políhali na svoje miesta a sledovali rozprávky ,kým nezaspali.Ráno nedalo na seba dlho čakať.Ešte sa len brieždilo a už začal detský džavot. Naraňajkovali sa  a rodičia si prevzali svoje ratolesti.
                 Vďaka patrí všetkým,ktorí akokoľvek prispeli k tejto krásnej Čarovnej rozprávkovej noci, pretože spôsobovať radosť iným,hlavne deťom ,  je radosť dvojnásobná.                                                                                                                                                                                                                                                                    S vďakou   - vychovávateľka : Helena Daničová

          Európsky deň jazykov

          25.9.2015                   

                      Príprava na oslavu tohto dňa prebiehala už celý týždeň. Žiaci 1.-4.ročníka tvorili na výtvarnej výchove a prispeli krásnymi vlajkami a postavičkami šašov, ktorí reprezentovali jednotlivé krajiny.

                      Starší žiaci 5.-9.ročníka si pripravili projekty, či už v papierovej podobe, alebo vo forme Power Pointovej prezentácie. Tento rok si zvolili nasledovne: 5.ročník – Nórsko

          6.ročník – Španielsko

          7.ročník – Rusko

          8.ročník – Portugalsko

          9.ročník – Francúzsko

          K oslave jazykov prispeli aj pani kuchárky. Celý týždeň nám vyvárali Európske jedlá rôznych chutí, ako Boršč, České koláče, Maďarský guláš, Francúzske zemiaky a pod.

                      Ako sme napokon oslavovali?

          Všetci sme si po úvodnom privítaní a krátkom rozhovore o jazykoch s p.uč.Žigovou  zaspievali slovenskú hymnu. Dievčatá 1.stupňa dopĺňali  atmosféru, oblečené v krásnych slovenských krojoch s chlebom a soľou v rukách.  Zistili sme aké jazyky ovládajú naši žiaci a pár slov prezradili aj nám. Po zopakovaní si štátov ktoré patria do Európy , starší žiaci pripli príslušnú vlajku ku štátu na mape Európy.

          Nasledovali prezentácie jednotlivých tried aj so zaujímavosťami o jednotlivých krajinách. Žiaci pripravili aj rôzne otázky, hádanky, ukázali nám typické oblečenie, ktoré aj našim žiakov veľmi pristalo J. Popritom sme si zaspievali ruskú pieseň, zoznámili sme sa s príbehom o škriatkoch  Troloch, počúvali španielsku modernú pieseň, videli video španielskeho Flamenga, vyskúšali si kastanety, pozreli sme si ruskú rozprávku, narobili sme si chúťky na francúzske bagety a croisanty a v neposlednom rade sme sa naučili veľa nových slov. Po každej prezentácii boli žiaci i učitelia, ktorí si zapamätali slovo v jazyku, ktoré sa prezentovalo a vedeli ho zopakovať, odmenení sladkosťou. Na záver boli sladkosťou odmenení všetci žiaci, ktorí prispeli k tomuto príjemnému dňu.

                   Mgr. Helena Žigová

           

          Aničkina záhrada...

          Teplé,slnečné, májové  lúče prebudili  k životu veľa kríčkov, stromov, kvietkov i tráv. Deti  zo školského klubu sa už tešili na vopred dohodnutú návštevu do Aničkinej záhrady. Anička je mladá, príjemná žena s dobrým srdcom a vzťahom k prírode. Má krásnu záhradu a my sme sa boli pokochať jej pokladmi. Deti si poobliekali bezpečnostné vesty a vybrali sme sa na druhý koniec našej obce do rodinného domu so záhradou.Vo dverách nás už očakávala naša hostiteľka. Deti jej nakreslili kvietky s venovaním. Ešte ich ani nestihla pochváliť a malí nedočkavci obkolesili klietku s hovoriacim papagájom - Alexom. Lákali z neho slovíčka a "pusinky". Niečo aj prezradil. Ďalšou zastávkou bolo jazierko s rybičkami.To bola radosť, keď objavili aj ďalších obyvateľov jazierka - žabky. Z voliery sa už ozýval radostný štekot psíka. Deti si užili mäkký trávnik, poobdivovali nádherné kvietky, kríky i stromy. Nechýbalo ani občerstvenie, pretože slniečko nám dožičilo krásny deň, užili si ho v tieni s citronádou. Cestou späť do školy si deti zašantili v parku. Ďakujeme Aničke za krásne popoludnie.

          Návšteva divadelných predstavení

          ANGLICKÉ DIVADLO

          Dňa 22.4.2015 sme sa zúčastnili na anglickom predstavení hercov martinského divadelného centra ako už absolvujeme pár rokov.

          Žiaci 2.- 5.ročníka si pozreli divadlo „Mr.Wolf and Three Little Pigs“, ktoré malo veľký ohlas. Deti, ako aj triedny učitelia si predstavenie užili  a odchádzali plný zážitkov. Väčšina fráz a viet bola prespievaná v anglickom, aj slovenskom jazyku.  Piesne z predstavenia sme si mali možnosť zaspievať s deťmi pred predstavením, ako aj po ňom vďaka doručeným pracovným listom a CD s piesňami a posluchovými cvičeniami. Takže pre spokojnosť všetkých zúčastnených sme mali naozaj možnosť rozšíriť si slovnú zásobuJ

          Žiaci 6.-9.ročníka si pozreli „American Dream“ o obyčajnom chlapcovi s láskou k street artu a nie veľkou obľubou ku škole sa vo svojom sne dostal na študijný pobyt do Ameriky. Žiaci spolu s ním prežívali úskalia zahraničného pobytu, aké banality a nedorozumenia sa môžu stať. Predstavenie bolo už zamerané na znalosti slovnej zásoby z anglického jazyka, teda trochu náročnejšieho diváka, kde prevažoval anglický jazyk. Žiaci boli témou zaujatí.

          Ďakujeme za krásny zážitok J

          Mgr.Helena Žigová

          Odreninky

          Školský klub detí navštívili naše bývalé žiačky Barbora Bilková Petra Hornačková, ale už ako študentky Strednej zdravotníckej školy v Nových Zámkoch.Tešili sme sa na ich prezentáciu a praktické ukážky pri poskytovaní prvej pomoci, ošetrenie drobných poranení, správnom prenášaní raneného, stláčanie hrudníka pri oživovaní,rady ako sa zachovať počas búrky či správny transport raneného. Najviac sa deti tešili praktickým ukážkam: správne a precízne umývanie rúk, stabilizovanie pacienta, pomoc pri zabehnutí,ale aj masáž tela. Deti dostali od budúcich sestričiek vyfarbovačky s radami zo zdravotnej oblasti.
          Dievčatám ďakujeme za pekné a poučné popoludnie

          Testovanie COMDI

          Naši najstarší žiaci si v mesiaci marecs p. zást. Mgr. V.Kasanovskou vyskúšali nový počítačový program COMDI, ktorý ich mal utvrdiť pri správnom výbere ďalšieho štúdia. Ako prvé sa otestovali dievčatá a následne chlapci. Celý test trval približne 2 hodiny. Po 24 hodinách prišli prvé výsledky, z ktorých sa dozvedeli aj o iných štúdijných zameraniach, čo by sa hodili k ich osobnosti. Rozmanité úlohy a otázky boli pre žiakov zaujímavé a testovanie si užili. Zuzana Zahoranová

          Múdra sova

          V Školskom klube detí pri Základnej škole v Dulovciach pod vedením p. vych. Heleny Daničovej  sa uskutočnila  aktivita: Let múdrej sovy. Deti mali v prírode pripravených  osem stanovíšť, kde plnili zadané úlohy. Cesta bola trošku tajuplná, lebo museli pohľadať popletené čísla.  Starší spolužiaci čakali päťčlenné skupinky detí, kde  skladali rozstrihané hlavné mestá Európy, obce, mestá, nížiny a pohoria na Slovensku, hádzali granátom na cieľ, poznávali známe symboly miest - Paríž, Londýn, Brussel, Bratislava...V určitom priestore mali vyhľadať darček od múdrej sovy. Na koniec sa všetky deti rozutekali po lúke a hľadali, kam sa im sova schovala. Boli šikovné,Terezka objavila milú pani sovu sedieť na strome. Pod krídlom mala ukrytú obálku. Deti zvedavo počúvali,čo sa tam za úlohu nachádza. Sova sa posťažovala na neposlúšné mláďatko, ktoré sa jej dakde ukrylo aj s darčekom pre deti. Úlohou však boli pokyny... Desať krokov vpred, sedem krokov vpravo, pätnásť krokov vpred a tri kroky vľavo.. a hľadať. Maličké neposlušné sovíča sa schovalo pod lístie aj so sladkosťami pre všetky deti. Na záver sa deti občerstvili studeným čajom a koláčikmi od milých mamičiek.

          Deň narcisov 2015

          Už tradične sa  naša škola zapojila do akcie organizovanej Ligou proti rakovine. Žlté narcisy zdobili naše oblečenie presne v piatok 27. marca. Naši deviataci sa v sprievode pani učiteliek p. Mgr. M. Jiríčkovej a Mgr. M. Čalfovej vydali do ulíc Duloviec, aby pomohli vyzbierať dobrovoľný príspevok. Podarilo sa im vyzbierať sumu 320 € aj nejaké drobné. Vyzbierané peniaze od žiakov, zamestnancov školy a darcov z obce boli poukázané na účet Ligy proti rakovine. Všetkým, ktorí prispeli aj tou najmenšou čiastkou, ďakujeme!

          Výnos zbierky sa spravidla delí medzi projekty v oblastiach (www.lpr.sk):

          • Medicínske a výskumné projekty, rozvoj nový techník a metód v prevencii, diagnostike a liečbe
          • Psychosociálna starostlivosť, podpora pacientov a ich rodín
          • Informácie, výchova, prevencia

           

          Deň vody - 20.3.2015

          Svetový deň vody si pripomíname každoročne 22.marca. Avšak tohto roku sme pripravili už o dva dni skôr so žiakmi a pre žiakov projektové vyučovanie na tému  Deň vody. Koordinátorkou na 1. stupni bola p.uč. Mgr. Ema Kaplocká a na 2. stupni bola p.uč. Ing. Beáta Szabóová.

          Každá triede pod vedením svojich triednych učiteliek zhotovili plagát, či pojmovú mapu na danú tému – „skupenstvá vody“, „sladká voda a slaná voda“, „minerálne a termálne pramene“, „zdravá rieka a chorá rieka“, „žijú vo vode a pri vode“... Svoje práce prezentovali svojim mladším i starším kamarátom.

          Pre žiakov boli pripravené štyri stanovištia – fyzikálne vlastnosti vody (2 stanovištia), znečistenie vody a minerálne vody. Svoje poznatky o vode odovzdávali svojim mladším spolužiakom žiaci deviateho ročníka, ktorí  predviedli aj demonštračné pokusy, ktoré sa týkali povrchového napätia vody, hustoty sladkej a slanej vody, obsahu minerálnych látok vo vode, mäkkej a tvrdej vody, zdrojov znečistenia vody a možností opätovného vyčistenia vody.

          Žiaci sa dozvedeli aj o účinkoch vybraných minerálnych vôd na naše zdravie a jednotlivé druhy vôd mohli aj ochutnať. Boli to tieto druhy minerálnych vôd – Mitická, Baldovská, Budišská, Fatra, Magnesia, Rajec a Gemerka. Na každom stanovišti žiaci vypracovali na záver jednu problémovú úlohu.

          Počas prestávky sme nezabudli ani na čiastočné zatmenie Slnka, na ktoré sme sa  chystali už niekoľko dní pred nezvyčajným úkazom na oblohe. Deti si priniesli špeciálne okuliare, sklíčka, ba aj kuklu na zváranie, aby si nepoškodili zrak.

          Cieľ projektového vyučovania bol splnený. Žiaci získali aj také informácie, ktoré by na bežnej vyučovacej hodine boli možno obmedzené z časových dôvodov.       

          Deň jablka  - 29.10.2014

          Zber jabĺk neprináša len potešenie zo zberu. ale aj pripravovaných dobrôt, ktoré nám toto vďačné ovocie poskytuje. Jedáleň školy rozvoniavala vôňou pečených, grilovaných a šúpaných jabĺčok. Mamky  s deťmi pripravili veľa pochúťok z jabĺk, povymieňali si recepty a preberali k životu chuťové poháriky na jazýčkoch. Ochutnávka bola pastvou nielen pre chute, ale i pre oči. Nechýbal ani jablčný džúsik a rôzne rozprávkové postavičky a bytosti  zhotovené z tohto výborného  a dostupného ovocia. Deti si aj zasúťažili, overili si svoje vedomosti a odmenou im bola jablková medaila. Na 1. stupni koordinátorkou bola p.uč. Mgr. Valéria Hamranová a na 2. stupni bola p.uč. Ing. Beáta Szabóová.

          Deň európskych jazykov

          Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sa aj  základná škola v Dulovciach, ktorú navštevuje 100 žiakov dňa 26.9.2014 sa rozhodla prispieť k zvýšeniu významu jazykového vzdelávania, šíreniu tolerancie a vzájomného porozumenia ako aj spoznávaniu kultúry iných národov.

          Tento deň sme poňali naozaj  netradične, do ktorého sa zapojili  žiaci 5.-9.ročníka ZŠ so svojimi vyučujúcimi. Celý týždeň sa učitelia na hodinách anglického jazyka a nemeckého jazyka  snažili vštepovať žiakom nové a  nové slová, piesne, pracovali s cudzojazyčnými textami, na geografii si hľadali jednotlivé štáty európskej únie, na hudobnej výchove si spievali piesne iných národov, rozprávali sa s vyučujúcimi o krajinách, ktoré by chceli navštíviť.

          Spoločne sme sa preniesli cez pozdravy v rôznych jazykoch, video ukážky – prečo sa máme učiť iné jazyky a cez ukážky video prezentácií sme navštívili rôzne krajiny. Po ukážkach nás žiačky 9.ročníka uviedli do sveta jazykov európskych krajín. Vysvetlili nám dôležitosť znalosti cudzích jazykov, oboznámili nás so základnými faktami o jazykoch. Zamerali sa hlavne na informácie o anglickom a nemeckom jazyku, ktoré sa vyučujú na našej škole. P.uč. Žigová prečítala krátke ukážky z rozprávkových knižiek v rôznych jazykoch (český, nemecký, maďarský, anglický).   Ukázali sme si vlajky rôznych európskych krajín a pokúsili sme sa spoločne pomenovať príslušný štát, ku ktorému vlajka patrí.

          Následne sme spoločne rozmýšľali a jednotliví žiaci priraďovali na tabuli označené jazyky ku krajinám, v ktorých sa daným jazykom hovorí . 

          Po spoločnej aktivite nasledovala súťaž tried. Každá trieda vybrala 3 žiakov, ktorí sa zúčastnili vedomostného kvízu. Kvíz pozostával z 11 otázok zameraných na jazyky a vedomosti získané z prvej časti aktivít. V trvaní 3 minút museli zakrúžkovať správnu odpoveď a tak žiaci bojovali o získanie bodov.

          Ďalšia časť súťaže pozostávala z priraďovania vlajok, príslušného štátu a jazyku akým sa v ňom hovorí. Za každú správne priradenú trojicu získali žiaci ďalšie body.

          V rámci oddychu medzi jednotlivými úlohami sme si spoločne pozreli ukážky poľských, českých(ľudové piesne), rakúskych piesní (jódlovanie) ako aj modernú pieseň od známej španielskej speváčky Shakiri. Po vypočutí piesní sme si zaspievali spoločne slovenskú, českú, nemeckú

          Žiaci  po získaní bodov vo vedomostnom kvíze sa snažili získať ďalšie cenné body v súťaži „Hľadanie pokladov“. Každá trieda si zvolila ďalších 3 reprezentantov triedy, ktorí ešte nesúťažili. Žiaci mali za úlohu pohľadať cudzie slová v komunikačných“ bublinách“ v anglickom a nemeckom jazyku umiestnené na rôznych predmetoch v škole prezentujúcich dané slová. Žiaci v určenom časovom limite pozbierali čo najviac „bublín“ . Za každé nájdené slovo získala trieda 1 bod. Po úspešnom prečítaní a preklade slova do slovenského jazyka získali žiaci ďalšie cenné body.

          Po tejto náročnej disciplíne a sčítaní bodov mali možnosť získať, zdvojnásobiť, alebo aj stratiť získané body po vytiahnutí papierika z obálky ( mačka vo vreci). Po súčte bodov dostala víťazná trieda sladkú odmenu a všetci ostatní žiaci  cukrík.

          Na záver čakala všetkých žiakov odmena za aktivitu v podobe krátkej poučnej rozprávky v anglickom jazyku „Mravec a cvrček“. Spoločne sme vyvodili so žiakmi ponaučenie z rozprávky: „Bez práce nie sú koláče“. Záverečná pieseň rozprávky poukázala na nutnosť usilovnej práce, ak chceme niečo mať, čo sme dali do súvislosti aj s učením sa cudzích jazykov.

          Organizátorka akcie vyhodnotila úroveň práce a aktivitu žiakov a ukončila aktivity o jazykoch.

          Na záverečnom vyhodnotení sa všetci spokojne usmievali. Projektové vyučovanie viedla p.uč. Mgr. Helena Žigová

          Gumičko-mánia 29.októbra 2014                                                                                                                          

          Tak, ako aj iné deti i nás ovládla gumičko-mánia, a tak sme sa dohodli, že si svoje pletenie z gumičiek, navzájom ukážeme. Spoločná zábava nás veľmi potešila a každý bol hrdý na svoj výtvor.        

          Otvorené hodiny

          Dňa 16.12.2010 žiaci 4. triedy pod vedením Mgr. Emy Kaplockej predviedlii svojim rodičom interaktívne vyučovanie v predmete matematika, slovenský jazyk a vlastiveda. Ukázali niekoľko interaktívnych hier na tému Snehuliaci, Vianoce, Rozprávky. Predstavili prácu s interaktívnou tabuľou a jej rozmanité využitie. Na záver sa uskutočnila analýza ukážok jednotlivých hodín, v ktorej všetci prítomní zhodnotili ako pozitívum využívania IKT vo vyučovaní. Vyučovanie sa stáva zaujímavejším a efektívnejším.

          Žiaci vnímajú túto zmenu vo vyučovaní veľmi pozitívne. Na vyučovaní sú bezprostrednejší, smelší. Hravosť na hodine nie je prekážkou, ba naopak je jednou z hlavných foriem vyučovania.