Výlet Bojná
Poďakovanie
Maľovankami, pastelkami, vodovými farbami aj peračníkmi sme potešili detských pacientov v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Ďakujem všetkým, ktorí túto myšlienku podporili a svojím darom urobili radosť deťom v nemocnici na kardiologickom oddelení.
Mgr. Gabriela Hegedűšová
Svetový deň včiel – 20.5.2024
Aj na našej škole sme si pripomenuli tento významný deň formou zážitkového vyučovania. V priebehu predchádzajúceho týždňa sme si pripravovali materiály, aby vo štvrtok 16.5. sme si spríjemnili deň peknými aktivitami o živote včiel a ich význame pre ľudstvo. Veku primeranými informáciami o včele medonosnej sa žiaci dozvedali zaujímavosti, ktoré možno u niektorých žiakov zmiernili strach zo stretnutia so včelou a z jej uštipnutia.
Mladší žiaci sa zoznámili so stavbou tela včely, kde žije, aké včely poznáme, kto sa o včelín a včely stará a chová, ako sa máme zachovať, keď okolo nás krúžia včely. Toto boli pre mnohých neznáme informácie.
Aktivity sme si rozdelili osobitne pre žiakov 1.stupňa a 2.stupňa. V úvodnej časti žiaci sa oboznámili s cieľom projektového vyučovania o včele medonosnej. Pod vedením triednych učiteľov si formou prezentácie a diskusie osvojili učivo. Na základe získaných vedomostí vypracovali veku primeraný pracovný list (zvlášť 1. a 2.stupeň). Mladší žiaci si pripomenuli známu úvodnú pieseň k rozprávke – Včielka Maja.
V druhej časti sa žiaci 1. – 4. ročníka premenili na včielky robotnice a lúku plnú kvetov, kde zbierali do košíčkov peľ a nektár a nosili ich do úľa, v ktorom už na ne čakali matka – kráľovná, trúdy a robotnice.
Projektové vyučovanie pokračovalo v utorok 21.5. besedou s dlhoročným skúseným včelárom p. Stanislavom Hrušeckým. Pútavým rozprávaním všetkým priblížil nielen informácie o včele, ktoré si žiaci osvojovali prípravou plagátov a projektov, ale veľmi cenné bolo jeho rozprávanie zo života a práce včelára. Mnohí prvýkrát počuli o apiterapii, ktorá sa v súčasnosti využíva ako podporná liečba mnohých ochorení. Všetci sme sa dozvedeli, ako je to s bio produktami (každý bio produkt musí byť označený kódom). Žiaci sa naučili, že je mnoho druhov medu. V závere besedy sme mali možnosť všetci ochutnať med s piškótou z produkcie p. Hrušeckého.
Zážitkové a projektové vyučovanie i besedu k Svetovému dňu včiel zorganizovala a pripravila Mgr. Ema Kaplocká.
Všetkým pedagógom (Mgr. Gabriela Hegedűšová, Mgr. Džamila Fabuľová, Mgr. Magdaléna Madarászová, Mgr. Tímea Timlerová, PaedDr. Ildikó Viczenová), ktorí sa podieľali na príprave uvedených aktivít, úprimne ďakujem a vyjadrujem radosť zo spolupráce, ktorá je pre dosiahnutie cieľa nesmierne dôležitá. Poďakovanie patrí aj pedagógom, ktorí viedli žiakov pri zhotovení plagátov a posterov.
Cieľ zážitkového vyučovania bol splnený.
Pripravila Mgr. Ema Kaplocká
24
Oznam
Zariadenie školského stravovania pri ZŠ Dulovce oznamuje všetkým svojim stravníkom, že z dôvodu výmeny okien, bude 20.5.2024 ( v pondelok) zatvorené a strava sa nebude pripravovať /ani pre deti v základnej škole ani pre obyvateľov/.
Strava sa bude pripravovať od 21.5.2024 (od utorka).
Deň matiek 2024
Deň matiek – história a význam
Pôvod Dňa matiek má korene v starodávnych jarných slávnostiach, pri ktorých Gréci vzdávali poctu Rhei, manželke Kronosa a matke mnohých božstiev v gréckej mytológii.
V 16. storočí sa v Anglicku slávil sviatok matiek pod názvom „Nedeľa matiek“ a pripadal na pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Mnoho chudobných ľudí vtedy slúžilo v bohatých domácnostiach ďaleko od domova a nemohlo tráviť čas so svojimi matkami. Preto služobníci dostávali na tento deň voľno, aby sa mohli vrátiť domov a navštíviť svoje matky a ďalších príbuzných.
Prvá myšlienka pravidelných medzinárodných osláv vznikla u Anne Marie Jarvisovej, ktorá je považovaná za zakladateľku tohto dňa. Bojovala za to, aby tento deň bol oficiálne uznávaný a oslavovaný. Po prvýkrát ho oslavovala v roku 1907 v kruhu svojich najbližších ako omšu za svoju matku. V roku 1914 potom vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúci sa druhú májovú nedeľu.
Na územie Československa sa tento sviatok dostal v roku 1923. Pričinila sa o to Alica Masaryková, dcéra prezidenta T. G. Masaryka. Po skončení druhej svetovej vojny a s nástupom komunizmu bola táto tradície násilne prerušená a obnovila sa po roku 1989.
Ide o deň, kedy sa po celom svete vzdáva hold matkám a materstvu. Cieľom tohto dňa je pripomenúť si jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky. Na chvíľu sa zastaviť a vzdať im poctu za všetko ich nekonečnú lásku a starostlivosť.
Tento rok z technických príčin nemôžeme spolu osobne oslavovať, ale Vaše deti predsa len pripravili pre mamy e-program a rôzne iné maličkosti.
Pedagogický kolektív ZŠ Dulovce
To, že Ťa ľúbim
už určite vieš,
a to, že na Teba nezabudnem,
to Ti píšem tiež.
(Simon Banda, 8.r.)
Matka Ty si láskavá.
My sme deti Tvoje milé,
a sme aj starostlivé.
Matka Ty si krásna,
ako tá moja láska.
Tvoja múdrosť a starostlivosť je naša opora,
na dobrú noc spievaš nám ako opera.
(Adam Zahoran, 8.r.)
Matka je ako krhla s vodou.
Vždy nás pustí domov.
Varí nám vždy z lásky,
Ale má z nás vrásky.
Je na svoje deti milá,
Ale je z nich šedivá.
Z jednotky sa poteší,
Za päťky nás vyhreší.
(Šimon Melíšek, 8.r.)
Múdra matka menom Katka,
varí dobre ako babka.
Milé slová vždy rozdáva,
a dobré jedlo denne dáva.
Tento sviatok slávime,
kvôli našej mamine.
(Dušan Kajan, 8.r.)
Mama je hviezda v mojej temnej noci,
jej láska je ako svetlo v každej drobnosti,
pri Tebe našiel som svoj raj na zemi,
mama, si mi oporou vždy.
V Tvojom náručí cítim sa slobodný,
Tvoj úsmev aj najtmavší deň rozjasní.
(Patrik Vida,8.r.)
Matka, si milá, vždy starostlivá.
Si láskává, krásna, múdra.
Varíš chutné jedlá,
celá rodina je rada.
Máš krásne dlhé čierne vlasy.
Tvoje meno nech vždy žiari.
(Annamária Bódišová, 8.r. a Eduardo Banda, 8.r.)
Deň Zeme
Dňa 22. mája sme si s prvákmi pripomenuli svetový Deň Zeme. Rozprávali sme sa o ochrane životného prostredia aj o dôležitosti triedenia odpadu. Z recyklovateľného materiálu sme vyrábali pekné veci. Žiaci tvorivo pracovali aj v skupinách. Riešili úlohy v pracovných listoch. Páčili sa im tematické omaľovanky a maľovanie temperovými farbami. Žiaci dostali za úlohu nakresliť temperovými farbami ako by mala vyzerať naša Zem.
Vstup do budovy školy sme skrášlili vysadením surfínií.
PaedDr. Ildikó Viczenová
24
Súťaž Wocabee - opäť ocenený žiak našej školy
Wocabee je inovatívna aplikácia, ktorá vďaka svojmu obsahu umožňuje žiakom modernou formou si osvojovať a precvičovať nové slovíčka a zároveň ich motivuje súťažami. Veľmi nás teší, že po Evičke Bandovej, sa za predchádzajúci mesiac opäť umiestnil žiak našej školy 5. ročníka Róbert Rusňák a získal skvelé druhé miesto v TOP 10 v rebríčku v rámci okresu.
Robkovi srdečne blahoželám a teším sa zo všetkých úspechov našich piatakov, ktoré v súťaži doposiaľ dosiahli.
Mgr. Jana Pavlová, učiteľka anglického jazyka