• Besedy

        • „Aj my sme boli mladé“

          Október už tradične patrí naším starým rodičom a pripomíname si ho ako „Mesiac úcty k starším“. Aj na našej škole sme si ho  pripomenuli  trochu netradične. Na besedu, ktorá sa uskutočnila 22.10.2019 sme pozvali štyri tety,  z ktorých dve teta Anička Kajanová  a teta Olinka Hegedüšová prijali naše pozvanie a spolu s pani asistentkou Helenou Daničovou nám pripravili zaujímavé rozprávanie. Každý človek starý, bol raz človek mladý a tak sme sa presunuli do minulosti. Tety nám porozprávali niečo o ľudových krojoch a poukazovali nám klenoty zo svojich truhlíc. Nezabudli na žiadny detail pri šití krojov a nezabudli ani na to ako si ich naši predkovia uchovávali, aby nestratili nič na svojej príťažlivosti. Porozprávali nám niečo o tradičných jedlách a mohli sme ochutnať nielen tradičný koláč, ale aj chlebík. V priebehu besedy vystúpili aj naše žiačky - Lea Ježová s básňou od Milana Rúfusa – „Modlitba za starkú“,  Lucia Ježová a Saša Szabóová  zaspievali ľudové  piesne  „Keď som išla cez dulovský majer“ a „Taký sa mi frajer páči“. Na záver besedy pani riaditeľka poďakovala obidvom tetám za zaujímavé rozprávanie a všetkým šikovným mamičkám, ktoré prispeli tradičnými dobrotami.

                                                                                                                                                      Ing. Miriam Horváthová

          Dravce

          Keby ja bol orol vták,
          vyletel bych nad oblak,
          zaplieskal bych krídlami
          nad našimi Tatrami.

          7.10.2019 sme  na našej škole za nádherného slnečného počasia,  v priestore obecného amfiteátra mali príležitosť vidieť na vlastné oči tieto nádherné dravce. Pani K. Hudecová a pán Szmek nám predviedli svojich zverencov. S rešpektom sme sledovali ich vystúpenie a obdivovali sme trpezlivosť s akou predvádzali svoje kúsky.Naše dojmy umocnila ešte aj príležitosť odskúšať si poslušnosť týchto nádherných tvorov na vlastných rukách a možnosť dotknúť sa týchto nádherných operencov. Okrem orla sme videli aj sovy a sokolov. 

                                                                                                                                                   Ing. Miriam Horváthová

          Bezpečnosť na cestách

          Dňa 19.5.2017 sa uskutočnila beseda s obecným policajtom Patrikom Pisztonom, ktorý žiakov 1. a 2. ročníka oboznámil o bezpečnosti na cestách nielen počas letných prázdnin. Žiaci sa dozvedeli o povinnej výbave cyklistu, bezpečnom správaní sa na cestách, dôležitých dopravných značkách a  tiesňových číslach, na ktoré treba volať v prípade núdze. Žiakom sa beseda páčila a dozvedeli sa množstvo nových a užitočných informácií. Žiaci obecnej polícii za besedu a malú maškrtu ďakujú.

                                                                                                                                                   Mgr. Veronika Caletková

          Beseda so spisovateľom Branislavom Jobusom 21.3.2017

          Viete, čo sa stane, keď si človek začne plniť svoje sny? Stane sa spisovateľom, dá výpoveď v práci a začne cestovať alebo... Odpovedať na túto otázku by určite výborne zvládli naši žiaci, ktorí so zatajeným dychom počúvali spisovateľa a speváka v jednej osobe. Každého žiaka si získal svojím svojským štýlom.

           Ak  si  teraz myslíte, že išlo o čítanie ukážok z kníh autora, tak  sa ste na veľkom omyle. Rozprávkové postavy ožili prostredníctvom autorovho spevu. Spolu s nimi sa deti vydali do sveta fantázie a zároveň precestovali kus nášho reálneho sveta. Autor pútavým spôsobom porozprával, ako sa jeho knižky zrodili. Muflón Ancijáš nedá dopustiť na svoje obľúbené tepláčiky a samozrejme také isté tepláčiky má aj Braňo. Láskavé rozprávky, Plajko, Zvon a ďalšie knižky možno vznikali v týchto tepláčikoch.

          Samozrejme priestor dostali aj naše deti a zvedavé otázky sa len tak sypali. Nakoniec spisovateľ ešte napísal venovania do kníh a  nasadol do svojho veľkého auta v ústrety ďalším dobrodružstvám.

          Mgr. M. Jiríčková

          India očami Slovenky

          Po návrate z mesačného pobytu zo severnej Indie, južná Ázia, som dostala pozvanie od pani učiteľky Mgr. Marcely Jiríčkovej zúčastniť sa na hodine geografie a porozprávať žiakom o tomto mojom pobyte.

          Moja cesta za dobrodružstvom v Indii v mesiaci február (zimné obdobie, teploty okolo 35°C)  sa začala príletom do hlavného mesta New Delhi  India ležiacom na severe krajiny. Odtiaľ som cestovala približne pol dňa do malej indickej dedinky Chakar / Čakar / v štáte Punjab  (Pandžáb). Tu som zložila svoj kufor a strávila skoro celý svoj mesačný pobyt. Táto malá dedinka sa nachádza v blízkosti mesta Ludhiana, kde som chodievala pravidelne na nákupy, či za typickou Ázijskou kuchyňou. 

          Ďalšie väčšie mestá, ktoré som navštívila:

          Chandighar / Čandigar / je hlavným mestom dvoch štátov Punjab a Harijana. Tu som strávila dva dni. Navštívila som Sukhna jazero, Budhovu záhradu a mestský trh. Patiala, Punjab - ďalšie mesto, kde som sa zoznámila s miestnym životom.

          Pre mňa najvýznamnejšie historické miesta, ktoré som navštívila:

          Taj Mahal / Tádž Mahal /, Agra v štáte Uttar, Pradesh, ktorý je zahrnutý v UNESCO a je symbolom veľkej lásky Mumtaz Mahal / Ardžumand / a jej manžela Shah Jahan / Šáhdžahán/,  bol postavený po jej smrti jej manželom z vďaky bohu za jej veľkú lásku. Je obklopený štyrmi mešitami orientovanými na západ a domom pre hostí na východe. Stavalo ho viac ako 20 000 ľudí z Celej Ázie pomocou slonov. Celá stavba je ručnou prácou z mramoru a drahokamov. V hlavnom Mauzóleu sa nachádzajú hrobky Ardžumand a Šáhdžahána. Hlavná brána pripomína Chrám Petra v Jordánsku. Celý komplex je obkolesený riekou Indus, ktorá patrí medzi najväčšie rieky v Indii.

          Sir Harmandir Sahib - Golden Temple - Temple of God, Amritsar v štáte Punjab je posvätným miestom vyznávačov náboženstva Sikizmus, veria v jedného boha a nasledujú desať pravidiel ako žiť život. Staršia generácia prísne dodržiava tradície nosenia turbanu na hlave a nestrihania si brady ani vlasov, nejedia mäso ani nepijú alkohol. Tento chrám bol objavený mužom Guru, ktorý sa stal pre nich svätým a je otvorený pre všetkých ľudí bez ohľadu na rasu a vierovyznanie. Nájdete v ňom komunitnú kuchyňu, kde sa podáva vegetariánske menu pozostávajúce z jačmenných placiek, pečenej zeleniny rôzneho druhu, ryže s hráškom a ryžového dezertu, plus vody na pitie. Denne nasýtia 100 až 300 tisíc ľudí. Pred vstupom do chrámu platí prísne pravidlo zahalenia hlavy  u žien i u mužov, na oblečení nezáleží. 

          Bc. Nikoleta Marcinková

           

          Cesta okolo sveta

           

          Naša bývalá žiačka - Ing. Michaela Dudášová, zavítala do našej školy 27. marca 2017. Nedočkavo sme očakávali jej rozprávanie a premietanie o zaujímavých zážitkoch na ceste okolo sveta. Z pätnástich krajín vybrala tie najzaujímavejšie. Deťom porozprávala hlavne o Fiji, Galapágoch, Amazónii, Peru, Číne.....ale i potápaní a žralokoch.
          Potom sa už sypali otázky od detí, na ktoré naša hosťka odpovedala. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých poznatkov o rôznych krajinách a zvykoch. Deti mohli vidieť aj niekoľko suvenírov.                   Helena  Daničová - ŠKD

          Dravce

          Na  8.november  2016  sa deti  zo ZŠ v Dulovicach veľmi tešili, pretože očakávali príchod dravých operencov. V telocvični už boli pripravené posedy pre vtáky i výzdoba. Pre deti z MŠ a ZŠ zasa lavičky. Sokoliari - Katka Hudecová a Branko Szmek z Kráľovho Broda už pripravili operence a prezentácia s mohla začať. Predstavili nám krásavcov podľa druhu, pôvodu s ich vlastnými  menami. Videli  sme: Sokola - Stigu, výra bengálského - Buba, výra  skalného - Oscara, výra  afrického - Eda, plamienku  driemavú - Gufa. Dozvedeli  sme  sa  veľa o ich životných  podmienkach, chove, ochrane...Deti  si  mohli dravce pozrieť zblízka,pohladiť aj  fotografovať  sa. Takýmto  zážitkom  sa u detí formuje pozitívny vzťah k dravým vtákom a láske k prírode. Ďakujeme sokoliarskej skupine Szmek Falconry a ich krásavcom za krásny zážitok.                                                                                                                                                                                                                                          Vychovávateľka: Helena Daničová - ZŠ Dulovce

          "Poďme spolu do Zúbkova"

          Chceli sme sa viac dozvedieť o našich  zúbkoch a zuboch, tak sme si pozvali  do ŠKD, jednu  milú pani  MUDr. Slávku Valkučákovú, ktorú deti i  dospelí viac-menej  poznajú z jej ordinácie. Po oznámení deťom, že naše pozvanie prijala, niektoré si hneď zakrývali  rúčkami  ústa. Keď im  bolo vysvetlené, že vŕtať sa nabude, tváričky  sa rozjasnili úsmevom. Pripravili  si otázky, čo by sa jej  chceli  spýtať. Prišla 14-ta hodina a pani  doktorka sa zjavila vo dverách. Privítali sme ju, usadili. Na stolíku  boli pripravené makety mliečnych zúbkov a chrupu dospelých ľudí. Pani doktorka priniesla i krásnu ilustrovanú knihu a vysvetľovala, akým  spôsobom sa pokazené zúbky opravujú. Upozoňovala deti, že hlavne po curíkoch a sladkých jedlách  si majú zúbky umývať. Deti s radosťou ukazovali svoje zubné kefky a pasty. Po zvedavých otázkach  si deti napokon správne poumývali zúbky. Na záver sa pani doktorke poďakovali kyticou, jarnými kvietkami a vďačným potleskom.                                                                                                                                                                                                                                     Vychovávateľka ZŠ v Dulovciach : Helena Daničová